Programajánló: Lehetséges-e az időutazás?

Hírek
Közzétéve:

Létezik a fizikában olyan, hogy véletlen? Vannak multiverzumok, párhuzamos világok? Lehetséges az időutazás? Néhány olyan kérdés, amire a fizikafilozófusok próbálnak választ találni. Arról, hogy mennyire sikerül ezeket a kérdéseket megválaszolni, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Központ Filozófiai Intézetének kutatója, Gyenis Balázs számol be a Platán Könyvtárban tartandó előadásában.

Rengeteg olyan – részben meglepő – fizikai elmélet született, amelyek mellett az ember nem tud csak úgy, szó nélkül elmenni. És rengeteg olyan fogalmi, filozófiai, fizikai probléma vetődik fel, amelyet szeretnénk jobban megérteni. A fizikafilozófusok olyan tudósok vagy kutatók, akik ezekkel a kérdésekkel foglalkoznak. Az egyik ilyen elmélet a kvantummechanika, amely a XX. század elején született, a másik a relativitáselmélet, amely többek között Albert Einstein nevéhez kötődik.

Megismerhető a világ? Létezhet például az időutazás, amit a sci-fikben szoktunk látni, vagyis hogy beszáll valaki egy gépbe vagy egy autóba, és átmegy egy tűzfalon, vagy megnyom egy gombot, és eltűnik a gép, majd aztán egy másik időpillanatban megjelenik? Hogy a mi aktuális világunkban van-e ilyen időutazás, nem tudjuk. A kutatók szerint sokkal több adatra lenne szükségünk, mint ami egyébként ma rendelkezésre áll.

Gyenis Balázs ígérete szerint az előadásában beszél majd az úgynevezett „nagypapa-paradoxon” helyes értelmezéséről is. Innen továbblépve pedig tényekkel támasztja alá, hogy Einstein általános relativitáselmélete viszont megengedi az időutazás lehetőségét. A fizikailag lehetséges időutazás bemutatását követően előadása azzal a kérdéssel zárul, hogy tulajdonképpen milyen értelemben is értik a fizikusok azt, hogy „lehetséges” az időutazás, és melyek ennek a lehetőség-fogalomnak a korlátai.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság