Az Óbudai Múzeum új időszaki kiállítása az Óbudai Gázgyár 100 éves fennállása alkalmából a tervezői koncepciók bemutatásával, valamint az építkezés folyamatának részletes felidézésével kíván tisztelegni az ipari építészet egyik legkülönlegesebb fővárosi műemlék-együttese előtt.
Népessy Noémi, az Óbudai Múzeum igazgatója a XIX. század második felének korát felidézve ismertette, miként alakult át a városegyesítést követően Óbuda kis mezővárosból a főváros jelentős iparosodott, téglagyárnak, textilgyárnak, szeszgyárnak is helyet adó csomópontjává. A 19. század végén a közvilágítás mellett rohamosan nőtt a gáz magáncélú felhasználása is, aminek következtében a magántulajdonban lévő gázgyárak termelőkapacitásuk csúcsára értek.
Gulyásné Gömöri Anikó, a kiállítás kurátora mai szemmel nézve is csodálatosnak nevezte a Gázgyár létrejöttének folyamatát. Budapest székesfőváros törvényhatósági bizottmánya 1910. május 12-én fogadta el az új gázgyár építési programját. 1908-ban a főváros nemzetközi pályázatot írt ki az új gázgyár tervezésére. A végleges tervek 1910. áprilisára készültek el, 1914. június 15-én pedig már az ünnepélyes átadásra is sor került. Az átadó ünnepségen részt vett a bécsi polgármester és a bécsi gázgyárak igazgatója is, a gyár-komplexumot Bárczi István főpolgármester nyitotta meg. A gázgyár mintegy 70 éven keresztül szolgálta Budapest lakosságát városi gázzal; 1984. októberében fejezte be működését.
Az itt látható vendégkiállítás, a számos gázgyári archív felvétel, nekünk, óbudaiaknak sokat jelent – mondta Menczer Erzsébet, a városrész országgyűlési képviselője. Mint fogalmazott, amint a családi fényképalbum képei is többre hivatottak a régmúlt események dokumentálásánál, hisz erősítik a gyermek önazonosságának és identitásának kialakulását, ugyanígy e kiállítás is alkalmas a gázgyár eredetének bemutatása által elmélyíteni a lokálpatrióta kötődést. Annál is inkább fontos ez, mivel az elmúlt évtizedekben e területhez nagyobb részt környezeti szennyezés, és az ipartörténeti értéket képviselő építmények romlásának asszociációja társult. Épp ideje, ezen a kedvezőtlen helyzeten változtatni – húzta alá.
Reményét fejezte ki, hogy az ártalommentesítés után a Gázgyár és kapcsolódó létesítményei helyet találnak Budapest ipartörténeti nevezetességei között, s új, kulturális vagy szabadidős funkcióval gazdagodva, méltó formában emlékeztetnek majd Óbuda 100 évvel ezelőtti fejlődésére.
A kiállításon eredeti tervrajzokon és fényképeken keresztül a tervezés és az építés egyes fázisaiba nyerhetünk bepillantást. A kuriózumát pedig az adja, hogy ezek a rajzok eddig még soha nyilvánosság előtt nem voltak bemutatva.
A kiállítás 2013. október 16-tól 2014. március 15-ig tekinthető meg.