Sokáig azt hittük, az antibiotikumok felfedezése, széleskörű elterjedés és a védőoltás tömegessé válása után a tbc-vel már nem kell számolnunk. Nem így történt, de a megelőzés és a korai felismerés lehetőségei a kezünkben vannak.
Robert Koch, német orvos és mikrobiológus 1882-ben március 24-én – ez a világnap dátumának oka – jelentette be, azonosította a tuberkulózis (rövidítve tbc, magyarul gümőkór vagy tüdőcsúcshurut) betegséget okozó baktériumot, felfedezéséért később orvostudományi Nobel-díjat kapott. Az orvoslásban új korszakot nyitó felismerése, továbbá az antibiotikumok felfedezése és elterjedése, valamint a Magyarországon kötelező védőoltás bevezetése után sem tekinthetünk a tuberkulózisra letűnt idők betegségeként, hangsúlyozzák a szakemberek.
Tudjuk a tbc-t a rendszeres szűrés, a BCG oltás bevezetése jelentősen visszaszorította, de nem szüntette meg. Ezért fontos a szűrővizsgálatokon való részvétel.
Ugyanis a tüdőszűrés során a még tünetet nem adó betegséget is fel tudják fedezni, így van lehetőség a fertőzés terjedését gátolni, és az esetlegesen megfertőződött kontakt személyeket felkutatni. A tüdőszűrést napjainkban digitális technikával végzik, amelynek segítségével más, nem tbc-s tüdőbetegségek jelei is láthatóak és felfedezhetőek a szakorvosok számára.
Különösen fontos, hogy e betegség kapcsán is gondoljunk azokra, akik számára nem, vagy nehezen elérhetőek a betegségeket szűrő vizsgálatok. Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesülettel (kerületi nappali melegedőjük a Miklós utca 32. alatt található) ellátási szerződés útján gondoskodik a területén élő hajléktalan emberekről.
A szeretetszolgálat ügyfélszolgálata tüdőszűrést biztosít azok számára, akik az elmúlt hat hónapban nem vettek részt ilyen vizsgálaton. Ha a hajléktalan embernek nincs taj-fedezete, abban is tudnak segíteni.
Köszönjük, ha segítsenek eljuttatni az információkat e lehetőségről az érintettek számára.