Az idei nyári Óbuda Anziksz, ahogyan azt kerületi kulturális folyóiratunknál már megszokhattuk, egy témát jár körbe sokféle, változatos szempontok alapján. A lap készítői ezúttal sokunk számára igen kedves, valódi nyári tematikát választottak: a Dunakanyart barangolhatjuk be együtt.
Aquincum, Óbuda és a Dunakanyar története a római kortól összefonódott. Többek között erre mutat rá elemző írásában Budai Balogh Tibor, a BTM Aquincumi Múzeum főmuzeológusa.
A szentendrei HÉV első hatvan évének bemutatása szintén különleges történeti csemegét ígér, hiszen ezt a szakaszt 136 éve, 1888-ban adták át a nagyközönség számára. Dohi Gabriella fotóesszéje pedig a mai HÉV világából emel ki epizódokat érzékeny felvételeivel.
A Barna Imrével készült interjúban az író hetven éves korában megjelent első regényének hátteréről is sok érdekességet olvashatunk. A műfaját tekintve családregény Szentendrén, Budapesten, Moszkvában és Szerbiában játszódik, ahova a történelem és sorsuk éppen sodorta a szereplőket.
„Rövid élete alatt forradalmat csinált: utána már nem lehetett úgy gondolkodni a festészetről, mint előtte.” Fogalmaz Péntek Orsolya Vajda Lajosról cikkében.
A lap arról is megemlékezik, hogy az A.E Bizottság zenekar Jégkrémbalett című filmje és lemeze 40 esztendővel ezelőtt jelent meg. Ahogyan az elmúlt évek egyik legérdekesebb, legintenzívebb szentendrei kiállításáról szintén, amely a rövid életű, de a művészettörténetben annál meghatározóbb Európa Iskola történetét mutatja be.
Mindezek mellett megidézik a szintén a Dunakanyarhoz kötődő Hamvas Béla, Móricz Zsigmond, Babits Mihály és Török Sophien alakját. És még ennél is több meglepetés várja az olvasót az idei nyári Óbudai Anzikszban: Faludy György költővel egy 23 éve a fiókban rejtőzködő interjút közöl a lap, amelynek folytatását a következő számban olvashatjuk.
Addig is forgassák a nyári Anzikszot örömmel, kíváncsisággal, szertetettel. A legfrissebb lapszám már online is olvasható.