Folytatódtak az áldozatsegítéssel kapcsolatos képzések

Hírek
Közzétéve:

Mitől különleges a kerület áldozatsegítő projektje? Az önkormányzat jelenleg futó, Fővárosi Szolidaritási Alap támogatásából megvalósuló áldozatvédelmi projektje nem csupán a párkapcsolati és családon belüli erőszak áldozatainak fizikai biztonságát helyezi előtérbe. A három önkormányzati tulajdonú áldozatsegítő lakás felújítása mellett a projekt célja egy olyan komplex segítségnyújtási rendszer kialakítása, amely egyszerre szolgálja a megelőzést, az azonnali védelmet és az érintettek társadalmi integrációját.

A korábban bemutatott rendőrképzésen túl a projekt keretében két további fontos szakmai programot is megvalósítottunk az elmúlt időszakban. A NANE Egyesület krízisvonalképzést és kockázatfelmérési tréninget tartott az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központ munkatársainak részvételével.

Pontos kockázatfelmérés: a biztonságtervezés alapja

A bántalmazó kapcsolatokra jellemző dinamikában az erőszakos kitöréseket rendre követik az úgynevezett „mézeshetek”, amikor az elkövető szavaival vagy viselkedésével a változás látszatát kelti. Amikor a bántalmazott segítségért fordul, a szakemberek feladata, hogy felmérjék a helyzet súlyosságát, valamint az erőszak megismétlődésének vagy az érintett áldozat életveszélyes fenyegetettségének kockázatát. A NANE Egyesület kockázatelemzési képzése éppen ezt a szakértelmet hivatott fejleszteni a segítő szakemberek körében, hogy hatékonyabban tudják az elkövetők veszélyességét felmérni.

A képzés résztvevői a Családok Átmeneti Otthonától, valamint az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központból érkeztek. A képzést tartók elmondása szerint a résztvevők különösen hasznosnak találták az elméleti blokkokat, ahol mélyebben megismerhették a kényszerítő kontroll és a fenyegető zaklatás jellemzőit. A gyakorlati részben a résztvevők elsajátították a kockázatelemzési folyamat lépéseit, valamint kockázatelemző eszközök használatát gyakorolták. Annak érdekében, hogy az elsajátított ismeretek beépüljenek a mindennapi munkába, az Egyesület szakmai segédeszközöket (kiadványokat, szórólapokat) is biztosított a résztvevők számára.

Mentori szerep a telefon túloldalán

Szintén a pályázat támogatásával és a NANE Egyesület szakmai közreműködésével valósulhatott meg a krízisvonalképzés a területen dolgozó kerületi szakemberek számára. A program kifejezetten az újonnan létrehozott lakások várható lakóinak igényeire koncentrált.

A képzés fő fókusza a bántalmazottak támogatásához szükséges kommunikációs technikák elsajátítása volt. A programban részt vett egy jogász is, aki gyakorlati tapasztalatokra alapozva válaszolt a felmerülő jogi kérdésekre. Ezt a résztvevők nagyra értékelték, és visszajelezték, hogy szívesen vennének további jogi témájú képzéseket is.

A résztvevők kiemelték, hogy a képzés segítette őket abban, hogy hatósági szerepük helyett inkább mentori, támogató szerepkörben lépjenek fel. Ez az áldozatsegítő rendszer valódi lényege: a szakemberek empatikus és támogató jelenléte, amely elősegíti az áldozatok biztonságát és hosszú távú felépülését.

A FSZA 2023-32 kódszámú, „Párkapcsolati és családon belüli erőszak áldozatainak segítése Óbuda-Békásmegyeren” című projekt a Fővárosi Szolidaritási Alap támogatásával valósul meg.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság