Az Önkormányzat és a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány az előzetes egyeztetéseket követően az alábbi programokat tervezi megvalósítani hosszú távú együttműködése során.
Előzmények
Budapest Főváros III. kerület Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat 2020 szeptemberében kereste meg a Hintalovon Gyermekjogi Alapítványt azzal a céllal, hogy szakmai támogatást kérjen egy olyan komplex program kidolgozásában, amely a gyerekekkel szembeni bántalmazásos esetek megelőzését és hatékony kezelését szolgálja.
A megkeresés közvetlen előzménye egy 2019-ben történt szexuális visszaélés bűncselekmény volt, amelyben a kerület egyik óvodájába járó gyerekek is érintettek voltak. A konkrét eset kapcsán az Önkormányzat belső vizsgálatot folytatott, és annak eredményeit látva döntött úgy, hogy a 2020-ban már bevezetett gyerekvédelmi intézkedéseken kívül külső szakmai segítséget is bevon.
A szakmai együttműködés részleteiről a felek 2020 szeptemberében egyeztettek. Az akkor elkészült program azóta is folyamatosan frissül.
Szakmai program
Az önkormányzat egyedülálló gyerekvédelmi munkaterve a Hintalovon Alapítvány intézményi gyerekbántalmazás megelőzésével foglalkozó NEMECSEK Programja munkatársainak közreműködésével valósul meg. A NEMECSEK PROGRAM kiemelt részét képezik az önkormányzatokkal való együttműködések. Az Óbuda-Békásmegyer Önkormányzattal közös munka keretén belül a Hintalovon Alapítvány munkatársai évről évre egyre több III. kerületi szakemberrel dolgoznak együtt különböző eseményeken, aktivitásokon keresztül a minél hatékonyabb gyerekvédelem érdekében. A közös munka egyik legfontosabb célja, hogy mind több óbudai lakos figyelmét felhívják a gyerekjogok fontosságára.
A korábbi évek szakmai programja során az óbudai szakemberek többek között jelzőrendszeri képzéseken vettek részt. A jelzőrendszeri képzéseken – amelyek témája gyerekjogok, gyerekbántalmazás, digitális gyerekvédelem, esetfeldolgozás – való részvételre évi 5-6 alkalommal van lehetőségük a kerületi szakembereknek. Ezenkívül részt vehettek az Alapítvány által nyújtott konfliktuskezelő tréningeken, szakmai előadásokon és beszélgetéseken, továbbá egyedi esetekben is tudtak konzultációs alkalmat kérni a Hintalovon Alapítvány jogász és pszichológus szakembereitől telefonon, személyesen vagy akár e-mailben.
Az Alapítvány és az Önkormányzat e-mail-kurzusok elkészítésével olyan kulcsfontosságú témákat dolgoztak fel, mint a gyerekjogok, az iskolai biztonság vagy a bántalmazás jeleinek felismerése, továbbá a gyerekrészvétel lehetőségei.
A program keretein belül a harmadik kerületi óvodákban és bölcsődékben a gyerekvédelmi útmutatók kerültek kidolgozásra, az ott dolgozók pedig különböző képzések és tréningek során sajátíthattak el új ismereteket a gyerekjogok és a gyerekvédelem témakörében.
A program részeként több plakátkampány is indult a kerületi óvodákban, játszótereken. Ezek olyan fontos témákra hívták fel a figyelmet, mint a szülő-gyerek közötti pozitív kommunikáció, a tudatos digitális szülőség vagy a gyerekrészvétel.
2024-ben az alábbi tevékenységek megvalósítása szerepel tervben:
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat hosszú távra elkötelezett a gyerekvédelem fontossága mellett, hiszen csak így lehet szembenézni a gyerekbántalmazással és kiállni a gyerekek biztonságáért. Hiszünk benne, hogy munkánkkal biztonságosabbá és átláthatóbbá tudjuk tenni az intézmények, közösségek működését, és támogatni tudjuk a szülőket és gondviselőket a megelőzésben, a felismerésben és a kezelésben. Ezt a munkát segíti szakmai partnerségével a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány.