Már termelnek a napelemek a Gyermekegészségügyi Központban

Hírek
Közzétéve:

Már termeli az energiát a napelemes hálózat a Dr. Faragó Sándor Gyermekegészségügyi Központ tetején; a megtermelt energiát pedig azonnal fel is használja az intézmény, így csökken a hálózati áramfogyasztás, ezáltal a rezsiköltségek is. A rendszer ezekben a téli hónapokban is tud termelni, mert a fotovoltaikus egységek hőmérséklete jobban megközelíti az ideális 25 Celsius fokot, nincs túlmelegedés.

Egy fotovoltaikus, azaz napelemes rendszer már rövidtávon is megtérülő befektetés, hiszen az az épület energiafelhasználását a közműszolgáltató jóváhagyása és a rendszer elindítása után azonnal támogatja. A lapostetős épületek ráadásul kimondottan alkalmasak napelemes rendszerek telepítésére: az elemeket elhelyezni könnyű, dőlésszögük jól optimalizálható és a kivitelezési idő sem hosszú – a Dr. Faragó Sándor Gyermekegészségügyi Központ teteje is ilyen adottságokkal rendelkezik, 2024. november 28. óta pedig már termeli is az energiát az intézmény számára a napelemhálózat.

A Víziorgona utca 8. tetején háztartási méretű kiserőmüvet (50kVA) alakított ki Önkormányzatunk, 100 százalék önkormányzati önerőből, az épület önálló energiafelhasználásának érdekében; a megtermelt energiát az intézmény azonnal fel is használja, ezáltal csökken a hálózati áramfogyasztás, végső soron pedig a rezsiköltségek.

A napelemes rendszer kialakítása mellett az épületben klimatizálás és gépi szellőztetés is megvalósult – a megújuló energiák használata az önkormányzati tulajdonú épületek felújítása során kiemelt jelentőségű, hiszen minden ilyen fejlesztés célja a hatékonyabb, klímatudatos energiagazdálkodás és a kedvezőbb üzemelés feltételeinek megteremtése is.

Az elmúlt években a III. kerületben számos ilyen jellegű fejlesztés történt is önkormányzati tulajdonú épületeknél, bölcsődék, óvodák, egészségügyi intézmények esetében. 2023-ban a Szent Margit Rendelőintézet Vörösvári úti telephelyén az Egészséges Budapest Program támogatásával valósult meg megújuló energiát is felhasználó energiahatékonysági fejlesztés, melynek keretében egy 100kVA teljesítményű rendszer került a rendelőintézet és a gyermekorvosi rendelő tetejére. Ez a rendszer ugyancsak jelentősen csökkenti a rendelő üzemelési költségeit csökkenti, a megtermelt elektromos energiának megfelelő mértékben.

A megújuló energia használata összhangban van Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat közép- és hosszútávú klímastratégiájával, valamint Fenntartható Energia és Klíma Akciótervével is. Ennek mentén várhatóan a következő években mind több ilyen „zöld” beruházás valósul meg és a városfejlesztésben, önkormányzati épületek fejlesztésében mind magasabb szinten érvényesülnek majd az energiahatékonysági szempontok.

A napelemek téli energiatermeléséről

A napelemek energiatermelését többek között a nap – adott évszaknak megfelelő – magassága, a napsütéses órák száma, a napsugarak beesési szöge, a felhősödés mértéke és a hőmérséklet is befolyásolja. Bár télen alacsonyabban jár a nap, emiatt a rendszer elviekben kevesebb energiát termel és a napelemek dőlésszöge is inkább a nyári viszonyokhoz van igazítva, azonban ezekben a hónapokban a fotovoltaikus egységek hőmérséklete jobban megközelíti az ideális 25 Celsius fokot, hiszen nincs túlmelegedés. Így télen is adódik olyan kedvező körülmény, ami miatt hatékony a termelés, így a téli időszakban sem elhanyagolható az az energia, amit a rendszer az épület működéséhez termel.

 

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság