Mentori, pszichológiai, jogi támogatás bántalmazott személyeknek – Áldozatsegítő lakások és komplex szolgáltatás

Hírek
Közzétéve:

Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat Áldozatsegítő Programjának eddigi egyik legfontosabb állomása a felújított áldozatsegítő lakások átadása volt. A partnerkapcsolati és családon belüli erőszak áldozatai számára nem csupán önálló és biztonságos lakhatást biztosítunk, hanem egy komplex támogató hálózatot is kiépítettünk, hogy segítsük talpra állásukat, visszailleszkedésüket.

Ahogyan arról nemrégiben beszámoltunk, átadtuk azt a három önkormányzati tulajdonú lakást, amelyet bántalmazott személyek, és szükség esetén, családtagjaik számára újítottunk fel. Természetesen a beköltözés után sem engedjük el az érintettek kezét: a biztonságos, otthonos lakhatás mellett különböző szakterületek egymással együttműködő munkatársai komplex segítő, személyre szabott szolgáltatásokkal támogatják őket.

Kerületek összefogása a bántalmazottakért

Az áldozatsegítő lakások átadása után számba vettük a komplex szolgáltatás részterületeit és a jövőbeni együttműködés lehetőségeiről beszélgettünk az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központban (ÓCSTGYVK).

Turgonyi Dániel, az önkormányzat szociális és áldozatvédelmi tanácsnoka megerősítette, hogy az áldozatsegítő lakások hálózatának kiépítése érdekében az együttműködést fővárosi szintre kell emelnünk. Így biztosíthatjuk, hogy a kerületek összefogva egymással a szakmai tapasztalatcsere mellett lehetőséget teremthessenek arra is, az áldozatot a bántalmazótól távolabb helyezhessük el, még nagyobb biztonságban.

Szalai-Komka Norbert, az ÓCSTGYVK intézményvezetője beszámolt róla, hogy az önkormányzat Áldozatsegítő Programja hatékonyan beépült a kerületi ellátórendszerbe. És a program képzéseinek köszönhetően több kerületi – az áldozatokkal kapcsolatba kerülő – szakember tájékoztatásra, érzékenyítésére, továbbképzésére kerülhetett sor.

Kiút az elszigetelődésből = reintegráció

Az áldozatsegítő lakásokba többnyire védett házakból, védett intézményekből érkeznek a bántalmazott személyek, gyakran többek között anyagi hátterüket és korábbi kapcsolati hálójukat is elveszítve. Így biztonságos lakhatásuk biztosítása mellett szinten kiemelten fontos célunk reintegrációjukat segíteni, hogy elindulhassanak az önálló életvitel kialakításának útján.

Mint arról már több ízben beszámoltunk, és fórumainkon is rendszeresen hangsúlyozzák szakértőink, partnerkapcsolati és családon belüli erőszak esetén a testi erőszak mellett nagy eséllyel jelen lehet szóbeli erőszak, lelki erőszak, szexuális erőszak, gazdasági-társadalmi erőszak (elszigetelés a társas és anyagi forrásoktól) valamelyike vagy akár valamennyi együttesen. Mindezek következtében sokféle területen lehet szükség az áldozatoknak szakszerű ugyanakkor együttérző támogatásra.

Milyen segítséget biztosít a komplex szolgáltatás?

  • Mentori rendszer: folyamatos figyelmet és támogatást kap az áldozat a mentortól, hogy felmérje a lehetőségeit, és megerősödhessen. Hiszen ahogyan említettük, többnyire nem csupán szociális segítségre van szükségük, hanem egy több komponensű, védőhálószerűen működő támogatásra.
  • Munkaerő-piaci és háztartásvezetési tanácsadás: célunk, hogy az áldozatok önálló életet építsenek fel. Ennek része segíteni őket eligazodni a munkaerő-piacon, segíteni a munkakeresésben, és abban is, hogyan tudnak az igényeiknek megfelelő életvitelt kialakítani.

„Nem vagy egyedül!”

  • Pszichológiai segítség: a trauma feldolgozása hosszú, szakemberrel megsegített folyamat. Az egyéni mellett a csoportos támogatás jelentőségét is ki kell emelni, az áldozatok önsegítő csoportokban oszthatják meg történeteiket és tapasztalataikat, többek között megélve egy erős üzenetet: „nem vagy egyedül!”
  • Jogi konzultáció és képviselet: együttműködő partnerünk, a Patent Egyesület jogászai segítenek az áldozatoknak eligazodni a jogi lehetőségek között és szükség esetén jogi képviseletet biztosítanak.
  • Mindezek mellett 24 órában elérhető telefonos krízis-segélyvonalat biztosítunk és szakmai partnerünk, a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) biztonsági kisokost állított össze a bántalmazás áldozatainak.

(Az FSZA 2023-32 kódszámú, Partnerkapcsolati és családon belüli erőszak áldozatainak segítése Óbuda-Békásmegyeren” projekt a Fővárosi Szolidaritási Alap támogatásával valósul meg.)

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság