A résztvevőkkel egyetértettek abban, hogy:
- a kerület faápolási munkálatait az elmúlt évtizedekben elhanyagolták,
- a lakótelepen a fő problémát a nyárfák jelentik, mert törnek és “vattáznak”.
A főkertész javaslatára a sok ezer nyárfa ápolása több lépcsőben fog megtörténni. Először a lombkoronákat vágják vissza, később csonkolják, végül pedig teljesen kivágják azokat.
Ezzel a módszerre ugyanis a fák még sokáig díszíthetik a környéket és kifejthetik hasznos tevékenységüket (levegő tisztítása, árnyék biztosítása), de a virágzásuk és a termésszórásuk (a “vattázás”) megszűnik. A fokozatos visszavágás miatt a sarjadzásuk kisebb mértékű lesz, miközben folyamatos alátelepítéssel helyükre új fákat ültetünk őshonos, jó fatest szerkezetű fajokból, hogy mire a nyárfák kivágásra kerülnek, már szép új fák vegyék át a helyüket.
Mivel az önkormányzat anyagi forrásai korlátozottak, a nyárfák ápolásánál egy fontossági sorrendet is meghatározott Dr. Kerényi-Nagy Viktor: az épületek védőtávolságán belül növő fák és a parkolók fái elsőbbséget élveznek majd.
A fák ápolására november és március között, a nyugalmi időszakban kerül sor, a vegetációs időszakban csak közvetlen élet-, vagyon- és közlekedésbiztonsági okokból történik faápolás.
Köszönjük mindenkinek a részvételt!