„Szeretném, hogy egy olyan hely legyünk, ahova jó megérkezni, ahova jó belépni.” – Beszélgetés Kálmán Lászlóval, Óbuda-Békásmegyer Közterület-felügyelet igazgatójával

Hírek
Közzétéve:

Kálmán László az elmúlt év december elsejétől tölti be Óbuda-Békásmegyer Közterület-felügyelet vezetői posztját. Az új igazgatót céljairól, az elmúlt csaknem két hónap tapasztalatairól kérdeztük, és még arra is választ adott nekünk, mi a szívéhez legközelebb álló terve friss munkahelyén.

Beszélgetésünkkor friss hír, hogy járőrök találtak meg egy tízéves, a kerületben eltűnt kisfiút. Szívet melengető évkezdés…

Valóban az. Az édesanya tett bejelentést, hogy kisfia nem tért haza az iskolából, egy barátjától úgy tudja, villamosozni, HÉV-ezni ment. Egy közterület-felügyelő és egy rendőr járőr példamutató higgadtsággal és szakmaisággal látott az érzékeny feladathoz. Elkérték a kisfiú személyleírását, aznapi ruházatának jellemzőit és egy fényképet róla, majd végigjárták a kerület forgalmasabb tömegközlekedési csomópontjait és meg is találták őt egy aluljáróban. Értesítették az édesanyát, aki perceken belül a helyszínre érkezett. Ahogyan munkatársunk beszámolt róla, igazán megható pillanat volt, amikor az anya és gyermeke átölelték egymást. Ez is bizonyítja, hogy az érzelmek a mi hivatásunkban, mindennapi munkánkban is jelen vannak.

Mindig kíváncsiak vagyunk új kollégáink korábbi pályájára. Az ön életútja, amely végül hozzánk vezette, hogyan alakult?

Kétkezi munkásként kezdtem a munka világában, karosszérialakatosnak tanultam, mivel édesapám vallotta, egy férfinak legyen szakma a kezében. A munkába állással egyidőben elkezdtem az esti gimnáziumot, és folyamatosan tanultam, képeztem magam, így léphettem folyamatosan előre, sőt, még ma is az iskolapadban ülök. Miután sorra zártak be a privát autószervizek, én is váltottam, az akkori vám- és pénzügyőrségnél helyezkedtem el, később többek között egy haditechnikai cég alkalmazásában álltam, majd 16 és fél év következett a Richter Gedeon Nyrt-nél, a biztonságért felelős vezetőként. A harmadik kerületbe szegődve harmadszorra esküdtem fel a hazám szolgálatára.

Mit talált vonzónak a közterület-felügyelet igazgatói posztjában?

A biztonság szolgálatát és az újítás lehetőségét, amellyel mindig is éltem. A gyógyszergyárban például egy új, biztonsági csomagolásátvizsgálási eljárást dolgoztam ki, amellyel a három hónapos folyamatot két hétre tudtuk lerövidíteni. Nem is kellett ehhez feltalálni semmi újat, elég volt egy már meglévő eszközt, eljárást új területen kipróbálni. Hasonló gondolkodásmód vezetett oda, hogy a közterület-felügyelet munkatársai számára beszerezzünk a jövőben hőkamerát, amellyel mínuszok idején a szabadban talált rászoruló személyek, végzetes kihűlését akadályozzuk meg. Időben történt észlelés életet menthet. Ez az eszköz sem erre lett eredetileg kitalálva, mégis működik. Igaz lehet ez minden más ötletre, ha nyitottan keressük a megoldásokat.

Éppen csak elkezdte munkáját új munkahelyén, amikor az önkormányzat friss rendelete a szilveszteri tűzijátékozást megtiltotta. Igazi mélyvíz lehetett…

Gyors reagálást igényelt, való igaz. Úgy álltunk hozzá a kollégáimmal, hogy a cél nem a szabálysértők bírságolása, hanem élhető, élvezhető szilvesztert biztosítani a kerület lakóinak. A járőrök – bevallva, hogy maguk is meglepődtek – azt tapasztalták, hogy az itt élők üdvözlik az új rendeletet és készséggel együttműködnek a betartatásában. A munkatársak számára igazi pozitív megerősítés munkájukhoz, amikor azt hallják: a 2024-es szilveszter éjszaka nyugalma, hangulata össze sem hasonlítható a korábbiakkal. És meg kell említenünk, hogy a „láthatatlan”, azaz a háttérben dolgozó kollégáink gyors, pontos munkája nélkül mindez nem sikerülhetett volna. Az újévben pedig már el is kezdtük a jógyakorlat megosztását a többi kerülettel, amely része annak a törekvésnek, hogy a főváros közterület-felügyeleteivel együttműködjünk, egymás jó megoldásaiból tanuljunk.

Az első benyomásai közül, melyek voltak a legpozitívabbak a felügyeletnél?

Egyértelműen a kollégák szakmai felkészültsége, az a kiterjedt tudás, amely biztosítja, hogy professzionálisan látják el feladataikat. És a nyitottságuk, egy kicsit meg is lepődtem és nagyon bizakodóvá váltam, hiszen mutatja, hogy ez a csapat készen áll, hogy kövessen a rendszerben való gondolkodásban. Egy olyan rendszerszemlélet kialakításában, amely a multinacionális cégeket is jellemzi, nem ördögtől való ez, a követendő példáikat követjük, az elvetendőket elvetjük. Én hiszem, hogy ez a – többek között a kapcsolatokon, együttműködéseken alapuló – megközelítés kerületi szinten is működik.

És vezetőként mit tekint elsődleges feladatának, a legfontosabb átalakításra váró területnek?

Hatékonyabb működésünk érdekében a felügyelet szervezetének optimalizálása, átalakítása előtt állunk. És a valódi szolgáltatói szemlélet megteremtése szintén szándékom, amelynek fontos része a lassú, bürokratikus eljárások meggyorsítása. Így az is, hogy a lakossági ügyekre, megkeresésekre minél előbb reagáljunk, és tegyük egyértelművé, mi a mi feladatunk, ami pedig nem, azt halogatás nélkül továbbítsuk a megfelelő helyre. Hiszen azt szintén tapasztaljuk, hogy egy ügyben minél több a szereplő, annál lassabban intéződik el. Jó példa erre a használaton kívüli gépkocsik elszállításának témája, fontos feladat, hiszen ezzel parkoló helyet – amelyben szűkölködik a kerület – szabadíthatunk fel. Tehát célunk a gyors, rugalmas reagálás, összefogva az önkormányzattal, a rendőrséggel, az említett együttműködésben, akár mondhatjuk úgy is, csapatmunkában.

Valljuk be, a közterület-felügyelőkről sokaknak csupán a parkolási bírság, jobb esetben az említett roncsautók elszállítatása jut eszébe. Hogyan lehet ezen változtatni?

Én a szolgáltatói attitűd meghonosításának részeként tekintem azt is, hogy megmutatjuk a lakosságnak, mivel is foglalkozunk. És itt nemcsak a járőrökre és az ő tevékenységükre gondolok, tegyük láthatóvá a háttérben dolgozó, ahogyan már említettem, szintén elengedhetetlen munkát végző kollégákat, hivatásukat is.

Így tehát például a kerületi rendezvényeken ne csupán támogatóként, hanem szereplőként is vegyünk részt. Remek alkalom lehet egy rendvédelmi nap arra, hogy bemutatkozzunk, élő kapcsolatokat alakítsunk ki a lakossággal, edukáljunk. Hiszen annyi területen tudnánk kapcsolódni, az internetes bűnözés megelőzésétől kezdve – amely során a gyerekek segítenek a szülőknek, nagyszülőknek – egészen addig, hogy a vállalkozó kedvűek kipróbálhatják például, milyen is egy kerékbilincset felhelyezni.

És hiszem, hogy ez a kölcsönös megismerés a kerület lakóival bizalmat is ébreszt, ezután pedig kölcsönösen meghallgathatjuk egymást, kölcsönösen figyelembe vehetjük egymás szempontjait.

Ezt az előnyt a gyakorlatban hol tudnák hasznosítani? Mutassuk be egy példán keresztül!

A kutyás és nem-kutyás társadalom együttélésében a feszültség érzékeny terület, nem csak a kerületben. Az egyik oldalon látjuk, hogy kutya ma már családtagnak számít, míg a másik oldalon tapasztaljuk, a nem-kutyásokat még mindig sok minden zavarhat. Mi lehetünk azok, akik hidat vernek e szakadék fölé, ráadásul a kerületben kutyás civil szervezetek és a témában jól képzett szakemberek segíthetnek a megvalósításban. Nemcsak meghallgathatjuk az eltérő nézőpontokat, de megoldási javaslatot is tehetünk. Tervünk például, hogy úttörőként bevezetünk Óbuda-Békásmegyeren egy olyan „KUTYA PROGRAMOT” az állattartók számára, hogy jutalmazhassuk a szabályokat követő és együttműködő gazdikat. De addig is, míg felkészülünk a bevezetésére, ezen a területen is előnyben részesítjük a támogatást a büntetés helyett. Azaz járőreink alkalmasint bírságolás helyett kutyakakis zacskót adnak át a kutyásoknak, hiszen így nagyobb az esély, hogy a gazdi a következő alaklommal hozza magával azt és használja.

Új munkahelyi vezetőként a megoldandó feladatok mellett bizonyára idekötődő vágyait is számba vette már, melyek ezek?

Szeretném Óbuda-Békásmegyer Közterület-felügyelet épületét kívül-belül megújítani, barátságosabb környezetet kialakítani a kollégák és az ügyfelek számára. Ugyan ebrendészeti feladatokat szintén ellátunk, de sikerülhet kutyabarát munkahellyé is válnunk. Célom ezt a címet a jövőben megpályázni, és ehhez a kutyatulajdonos munkatársak segítségét is várom, milyen szabályrendszert dolgozzunk ki a biztonságos megvalósításhoz. A kutyatáp, a jutalomfalat, az ivóvíz, a kutyakakis zacskók biztosítására mindenképpen gondolok. Szeretném, hogy egy olyan hely legyünk, ahova jó megérkezni, ahova jó belépni.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság