160 éve született Fischer Ágoston, a szalézi rend letelepítője Óbudán – Szociális díjat alapítottunk tiszteletére

Hírek
Közzétéve:

Fischer Ágoston saját költségén vásárolt egy óbudai házat, hogy elhagyott iskoláskorú fiúgyermekekről gondoskodhasson. Életműve előtt tisztelegve alapította önkormányzatunk a Fischer Ágoston-díjat.

Fischer Ágoston plébánost (Érsekújvár, 1863. augusztus 10. – Budapest, 1918. május 6.) a római katolikus egyház a szalézi rend óbudai letelepítőjeként tartja számon. A száléziak azóta is itt élnek és dolgoznak kerületünkben.

Otthont az otthontalan gyermekeknek

Fischer Ágoston életútját születésnek 160. évfordulója alkalmából idézzük fel. Iskoláit Érsekujvárott, Pozsonyban, majd Esztergomban végezte, utóbbi városban hallgatta a teológiát is. 1885-ben szentelték föl, ezután hitoktatóként dolgozott Budapesten.

Miután, a napjainkban a Felvidékhez tartozó, Ipolyszécsénke plébánosaként szolgált, 1910-től Óbudán a Jó Pásztor Háza lelkészeként működött. Ez idő alatt 1912-ben saját pénzéből megvásárolta a harmadik kerületi Kiscelli utca 79. számú házat, amelyben az otthontalan iskolásfiúk számára internátust nyitott, az egyik szobát pedig kápolnává alakíttatta.

A szaléziak ma is köztünk élnek, dolgoznak

A gyermekintézményt Fischer Ágoston halála után a szaléziak vették át. A Kiscelli utcai épületben ma is a szalézi rend működteti az Óbudai Don Bosco Oratórium és Közösségi Házat.

A rendet 1859-ben Torinóban alapította Don Bosco Szent János. Ő maga életét a szegény sorsú gyermekek megsegítésének és nevelésének szentelte és a szalézi rendet főként azzal a céllal alkotta meg, hogy annak első hivatása az elhagyott és szegény ifjak nevelése legyen.

Fischer Ágoston-díj elhivatott kollégáknak

Fischer Ágoston életművének szintén figyelemreméltó epizódjai azok az írásai, amelyek korabeli lapokban és folyóiratokban jelentek meg. Többek között olyan érdekes kérdésekre kereste a választ, hogy Mit tesz józan felfogás szerint a korral haladni, vagyis korszerűleg műveltnek lenni?, a Dr. Luther Márton, Isten embere publikációja pedig már a címében is arra utal, hogy római katolikus szerzője valóban a szeretet és az elfogadás hírnöke.

Szellemisége és példája soha nem veszít értékéből, erejéből. Így mindezek előtt tisztelegve a szociális munka napján önkormányzatunk évről évre átadja a Fischer Ágoston-díjakat azoknak, akik kiemelkedő teljesítményükkel hozzájárultak Óbuda-Békásmegyer szociális ellátásának, szolgáltatásainak fejlődéséhez és a hátrányos helyzetű lakosság életminőségének javításához.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság