A fővárosi közösségi költségvetés ötödik születésnapja alkalmából rendezett szakmai konferenciát Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatala, amelyre Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata is meghívást kapott.
A jövőre már hatodik Közösségi Költségvetésére készülő kerületünk az elsők között volt anno Budapesten a részvételi típusú, az állampolgárok és az intézményrendszer közös gondolkodását és cselekvését szorgalmazó fejlesztési programok bevezetésénél, és az elmúlt évek során bebizonyosodott: a harmadik kerület lakói értékelik, hogy van beleszólásuk környezetük alakulásába.
A mostani konferencia, ahol az érintett önkormányzatok mellett a témával foglalkozó kutatók és civil szervezetek is részt vettek, nagyszerű lehetőséget kínált a tapasztalatok megosztására – no meg persze a tanulásra is, hiszen, mint az érdekfeszítő előadásokból, valamint az azt követő műhelymunkából kiviláglott: szinte minden kerületnek van olyan „specialitása”, amelyet akár más környezetben is sikerrel lehetne alkalmazni.
Megnyitójában a „nyitott város” mellett érvelő Karácsony Gergely főpolgármester kihangsúlyozta: a Közösségi Költségvetés egyik legnagyobb vívmánya a szemléletváltás, az, hogy mára – látván a kerületi és fővárosi szinten megvalósuló projekteket – emberek és a „hivatal” is elhitték, együtt többre lehetnek képesek, még romló gazdasági viszonyok közepette is. A konferencián sok egyéb mellett szó esett a digitális megoldások előnyeiről és hátrányairól, az állampolgári hálózatok aktivitásáról, a kívülről érkező ötletek értékéről és befogadási korlátairól. A résztvevőknek ráadásul nemzetközi kitekintésre is lehetőségük nyílt, két lengyel város online bejelentkezésének köszönhetően.
A konklúzió pedig egyértelműen az, hogy egy részvételiségen alapuló költségvetés célja minden esetben több, mint a fizikailag megvalósuló fejlesztések összessége, ugyanakkor azt is látni kell, hogy a mindennapokat jobbá tévő és az igazán innovatív, nagyobb léptékű projektek között azért nem könnyű megtalálni az egészséges egyensúlyt. Ez utóbbiban segíthet sokat a tapasztalatcsere – reméljük, a jövőben többször lesz még lehetőség összefogásra a közösségi költségvetés intézménye mellett elkötelezett önkormányzatok között.