Az egykori mocsaras vidékre az 1980-as években még a káposztásmegyerihez hasonló, hatalmas lakótelepet álmodtak, 2-300 ezer családot odaköltöztetve. A házak szanálása meg is kezdődött, de közbejött a rendszerváltás, az építkezés pedig még azelőtt abbamaradt, hogy elkezdődhetett volna.
Tarlós István óbudai korábbi polgármestere és Demszky Gábor főpolgármester még 1992-ben kötött megállapodás a terület jövőbeni hasznosításáról – Mocsárosdűlő területének nagy részén ugyanis e két önkormányzat osztozik, de bizonyos ingatlanok a Pilisi Parkerdő, a MÁV és az államkincstár tulajdonában is vannak, és néhány magánház és -üdülő is megtalálható ott.
A jórészt üres területen – amelynek északnyugati csücske különleges természeti értékekkel is bír, ezért helyi védettség alá is helyezték – ezután gyakorlatilag semmi sem történt, a korábban kiköltöztetett lakók közül sokan visszaszivárogtak, a gazdátlannak tűnő városrésznyi területre kétes elemek költöztek be, megkeserítve a Zsófia utca-Aranyalma utca és a Szentendrei út közötti, rendezett családi házas övezetben lakók életét.
Az illegális beköltözők nem sokat törődtek a közeli, védett természeti értékekkel, autóroncsokat bontottak szét, kábelt égetnek, valamint minden tiltás dacára állatokat tartanak, a lótól a kecskén át a juhokig. A lakók panaszai alapján gyakorivá váltak az áramlopások, az illegális szemétlerakás és a környékbeli házak feltörése.
A terület rendezését a III. kerületi önkormányzat – mint az egyes területek tulajdonosa – csak kis lépésekben tudta megoldani; lezáratták a senki földjére vezető bekötőutakat, valamint a városgondnoki szolgálat járőre rendszeresen feltérképezi az illegális szeméttelepeket, amelyeket a lakók által alapított Aquincum-Mocsáros Egyesülettel együtt rendszeresen nagytakarítás keretében próbálnak felszámolni. Az önkormányzat ezenfelül kitiltotta a környékbelieket rendkívül zavaró, motoros siklórepülőket, tavasszal az engedély nélküli építkezések és állattartás ellen fognak fellépni – igénybe véve a nemrégiben megalakult, önálló óbudai közterület-felügyelet segítségét.
Mocsárosdűlő sorsát azonban csak hatalmas pénzek árán lehetne rendezni; a terület infrastruktúrájának kiépítése a legszerényebb becslések szerint is tízmilliárdokba kerülne, és mindenképpen szükség volna a jelenlegi hiányos úthálózat – vagyis Budapest legkülső, negyedik körútja, a Körvasút menti körút óbudai szakaszának, valamint az Újpestre vezető aquincumi híd – kiépítésére. Ezt a III. kerületi önkormányzat hiába szorgalmazza évek óta a fővárosnál.
A fővárosi önkormányzat középtávú városfeljesztési programja, a Podmaniczky-program kiemelt akcióterületként számol Mocsárosdűlővel, ahol továbbra is lakások épülhetnének nagy számban. Ikvai-Szabó Imre városfejlesztési főpolgármester-helyettes korábbi nyilatkozatai szerint azonban a fővárosnak nincs pénze a terület fejlesztésére, ezért magánbefektető bevonását tartja szükségesnek. (Szerettük volna a legújabb fővárosi elképzelésekről is részleteket megtudni, Beleznay Éva, Budapest főépítésze azonban más elfoglaltságai miatt nem ért rá az obuda.hu olvasóinak nyilatkozni.) A korábbi városházi nyilatkozatok alapján remény sincs arra, hogy Mocsárosdűlőn még ebben az évtizedben akár egy kapavágást is elvégezzenek, leghamarabb 2012 környékén várható előrelépés, ha lesz egyáltalán.
obuda.hu