Rubik Ernő is tanít az óbudai Szilícium-völgyben

Hírek
Közzétéve:
„Amit eredetileg meg akartunk valósítani, mára elkészült” – fogalmazott Bojár Gábor a park igazgatósági elnöke a terület helyszíni bejárásán, amelyet annak apropójából szerveztek, hogy hamarosan megkezdődik a H-jelű épülettömb felújítása. „A Graphisoft Park lényegében arról szól, miként nézzen ki egy olyan ingatlan-, irodaegyüttes, amelynek fő célja, hogy a legjobb tehetségeket odavonzza. Nem hagyományos ingatlanfejlesztésről van szó, nem arra törekedtünk, hogy a lehető legtöbb négyzetmétert a legjobb áron bérbe adjunk. Ez a beruházás azáltal térül meg, hogy milyen emberek jönnek ide dolgozni. ” -  tette hozzá.

A Graphisoft tavasszal pályázati úton szerezte meg a gázgyári tornyok melletti, összesen húszezer négyzetméteres területet, vállalva, hogy egy felsőoktatási intézményt és kapcsolódó létesítményeket – kollégiumokat, inkubátorházakat, spin-off cégeknek helyt adó építményeket – hoz a területen létre, megújítja és látogathatóvá teszi a műemlék épületeket, a Duna-partot pedig a nagyközönségnek is látogathatóvá teszi. Bojár Gábor ezzel kapcsolatban elmondta: még előttük áll a terület kármentesítése, meg kell születnie a kerületi szabályozási tervnek, meg kell kötni a településrendezési szerződést, ezt követheti a műemléképületek rendbe hozása,amelynek költsége 3 milliárd forint körül van.

A parkban jelenleg kétezren dolgoznak (ebből a Graphisoft létszáma kétszáz). A szoftverfejlesztő cégek mellett a bérlők fele már biotechnológiával foglalkozik (vegyészeti, gyógyszeripari kutatásokat végez, több, óriási laboratóriumban). Az egész terület jelenlegi értéke 130 millió euró körül van.

A parkban 2010-ben nyitja meg kapuit az Aquincum Technológiai Intézet, amelynek képzéseit, tanfolyamait Bojár Gábor megfogalmazása szerint „a legjobb amerikai egyetemeknek akarják eladni, mint a Princeton, a Harvard vagy a Yale”. Arról egyeznének meg velük, hogy a külföldi tanulmányok keretében Óbudára küldjék hallgatóikat, akik majd olyan cégeknél „nőnek fel”, mint a Microsoft vagy az Apple. Bojár szerint a stúdiumok a szoftvermérnökképzésben szerzett tapasztalataik hasznosítását célozzák.

Az első nyári tanfolyam 2010-ben indulna, két hónapos próbatanfolyamként, a kurzusok véglegesítését az év végéig befejezik. Az első rendes szemeszter 2011-ben kezdődhetne. Megállapodást kötöttek a Műszaki Egyetemmel, hogy a legjobb hallgatókat onnan is fogadják, valamint a parkban működő cégek alkalmazottai is részt vehetnének posztgraduális képzéseken.

Olyan neves oktatókkal és kutatókkal működnek együtt, mint Rubik Ernő, Lovász László és Barabási Albert László. Újdonságnak számít, hogy az ATI oktatóinak a zöme nem az egyetemek világából, hanem az iparból érkezik. Az eredeti Szilícium-völgy úgy alakult ki, hogy ott működött a Stanford egyetem, és köré települt az ipar, hogy az intézmény diákjaira támaszkodni tudjon, az ATI-nél viszont ez fordítva lesz, nem vezetni akarja az ipart, hanem kiszolgálni.

obuda.hu

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság