A főváros budai oldalán elsőként nyitotta meg kapuit a Gyermekek Átmeneti Otthona. Hiánypótló jellegére utal, hogy Óbuda vezetését már megkereste a közelben lévő helyhatóságok közül az I., II., V. kerület, azzal a céllal, hogy a kerületükben élő, rászoruló gyermekek is igénybe vehessék az óbudai intézmény szolgáltatásait. Jelenleg az ellátási szerződés megkötéséről folynak a tárgyalások. A családi krízisbe került gyermekek átmeneti ellátása kötelező önkormányzati feladat.
A 12 főbefogadására képes intézmény, 6 és 18 éves kor közötti gyermekeknek nyújt teljes körű ellátást (étkezés, közlekedés, ruházat, tanszer, zsebpénz). A krízisben lévő gyermekek, vagyis akik ideiglenes ellátás és felügyelet nélkül maradnak, itt átmeneti gondoskodást kapnak. Mint azt Zanáné Haleczky Katalintól, az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központ intézményvezetőjétől megtudtuk, a gyerekek szülői kérésre kerülnek be, a szülők felügyeleti joga így nem sérül. Az intézmény stabilitást és biztonságot nyújt a családok számára problémáik megoldásának idejére, lehetővé téve, hogy meghatározott időn belül szakszerű segítséggel megoldást találjanak és a gyermek minél hamarabb visszakerülhessen saját környezetébe.
Hozzátette, a négyes szakmai integrációnak megfelelően-, azaz a családsegítéssel; annak speciális és általános ellátásával; valamint a gyermekjóléti központ működésével és a családok, illetve gyermekek átmeneti elhelyezésével olyan rendszert építettek ki, mely az egész kerület szociális ellátási szükségletét kielégíti.
Dr. Katonáné dr. Pehr Erika, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium Gyermek- és Ifjúságvédelmi Osztályának vezetője olyan hasznos kezdeményezésként említette az intézmény létrejöttét, mely megelőzheti a gyermekek családból kiemelésének krízisét. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az országban sok, ehhez hasonló családszerű, kis intézményre lenne szükség.
Bús Balázs polgármester elmondta, az állami normatív finanszírozás ellentmondásossága miatt (mely a Családok Átmeneti Otthona finanszírozása és a Gyermekek Átmeneti Otthona finanszírozása között feszül) levelet írt Lamperth Mónika miniszter asszonynak, indítványozva, hogy a központi költségvetés összeállításakor növeljék meg az ilyen otthonokban nevelt gyermekek után adható normatívát.
A problémákról szólva úgy nyilatkozott, ez az intézmény is szakmailag akkor hatékony, ha minél gyorsabban “pörgeti” a gyerekeket, ez viszont szembe megy az anyagi érdekekkel, mert a normatívát úgy határozták meg, hogy csak abban az esetben jár, ha bent van a gyerek. Vagyis csak akkor kapja meg az intézmény a 700.000 Ft/fő normatívát, ha egész évben folyamatosan 12 gyereket lát el. A normatíva összege a teljes működési költség 18 %-a, mert a személyi, tárgyi feltételeket a rendelet nagyon szigorúan határozza meg, azaz a 82%-ot az önkormányzat saját forrásából kell, hogy biztosítsa. Az új otthon 25 millió forintból valósult meg.
obuda.hu