A III. kerületi gyermekvédelmi intézmények munkájának oroszlánrésze a halmozottan hátrányos, veszélyeztetett gyermekek helyzetének szinten tartására, és javítására irányul, amelyben a családok a segítő szakemberekkel legtöbbször nem saját elhatározásukból, hanem külső kényszer – például egy iskola, vagy a Gyámhatósági jelzése – hatására működnek együtt. Ezzel jelentősen sérül az önkéntesség elve, az igénybe vevők belső motivációi is kérdésesek, ráadásul nem beszélhetünk prevencióról sem. Márpedig a “klasszikus” segítő tevékenység pontosan ezekre az elemekre épül.
A Gyermekjóléti Központ a fenti elemekre építve 2006-ban kidolgozott egy rövid távú bűnmegelőzési prevenciós programot az intézménnyel kapcsolatba még nem került-, a bűnözés felé sodródó gyerekek számára. A kerületben feltérképezett több közösségi találkozóhelyet, aluljárót és játszóteret, majd a céltalanul kallódó, csavargó, bandázó gyermekek számára egy kamaszklubot szervezett, ahol a gyermekek hetente két alkalommal szabadidejüket hasonló korosztályú, életvitelű, érdeklődésű társaikkal, szervezett keretek között tölthették.
A programok a szabadidő hasznos eltöltésén kívül egyéni képességeiket, közösségi szellemüket is fejlesztették és a gyermekek számára olyan értékszemléletet közvetítettek, melyek segítették az iskolai és az otthoni mikrokörnyezetükben a közösségi és egyéni problémáik megoldását.
A továbblépést egy teljes mértékben a gyermekek igényeihez igazított új, közösségi hely kialakítása jelentette. Önkormányzati és minisztériumi támogatások felhasználásával, intézményi összefogás eredményeképpen a Víziorgona utcában egy régi bölcsőde északi szárnyának átépítésével 2006 végén született meg a RING, amelynek 130 négyzetméteres területén – hosszú távra tervezve - közösségi-, média-, ügyeleti-, korrepetítor- és családterápiás szoba lett kialakítva.
A klub működését a kerületi, főleg békásmegyeri általános iskolákkal való kapcsolatépítés előzte meg, ahol bemutató osztályfőnöki órák keretében a gyermekek elmondhatták problémáikat és megismerhették az utcai szociális munkás csoport programjait. Ezt kiegészítette a Máltai Szeretetszolgálat Játszótér programjával és a Rendőrséggel kötött sikeres együttműködési megállapodás. A hatékony kapcsolatfelvétel, a gondosan ápolt jó viszony és az intézmény családgondozóinak együttműködése eredményeképpen a klub hamar benépesült.
A Mandiner Kamaszklub keretén belül 2006-ban a kamaszok már a következő programok közül választhattak: ünnepek előtti kézműves foglalkozás, gyermekjátszóház, sportfoglalkozás, kirándulás, vízitúrázás, bűnmegelőzési-, drog-prevenciós és áldozatvédelmi előadások. A Kamaszklub hetente két alkalommal működött, programjain 213, zömmel kamaszkorú gyermek vett részt.
Jelenleg a klubban 2 utcai szociális munkás dolgozik. Munkájukat alkalmanként az intézmény vezetői, családgondozói, gyermekfelügyelői és fejlesztőpedagógusai egészítik ki. Ennek eredményeképpen 2007 szeptemberétől a klubfoglalkozások már heti 3 alkalommal kedden, csütörtökön és péntek délután vannak. Programkínálata – a fentieken túl – kiegészült kulturális programokkal (például cirkuszlátogatással), önismeret-fejlesztő csoportfoglalkozással, filmklubbal, korrepetálással, tematikus beszélgetésekkel, családkonzultációval és párkonzultációval is.
Z. K.
(A RING továbbra is várja klubfoglalkozásaival és egyéb szabadidős programjaival a szünidőt hasznosan eltölteni kívánó általános iskolai korosztályt. A programokról bővebb tájékoztatót Héja Mirandella utcai szociális munkástól kérhető a 20/576-9510-es telefonszámon.)