Nyitás a kultúrára – közművelődés mérlegen

Hírek
Közzétéve:

A Képviselő-testület január 27-i ülésén elfogadta a 2010. évi közművelődési cselekvési terv végrehajtásáról készült beszámolót, melyben értékelték az önkormányzati intézmények tavalyi munkáját is.

E szerint az Óbudai Kulturális Központ Nonprofit Kft. három intézménye: az Óbudai Kulturális Központ, a Békásmegyeri és a Csillaghegyi Közösségi Ház összehangolt szakmai munkaterv szerint működött, ugyanakkor saját, egyedi jellemzőiket is kialakították. Az ÓKK a lakosság széles rétegeinek kulturális igényeit szolgálja elsősorban társas, közösségi művelődés formájában, Békásmegyeren fokozottan figyeltek a lakótelepi fiatalok megszólítására.

A kialakult gyakorlatot folytatva 2010-ben is a Nonprofit Kft. szervezte és bonyolította le a kerületi önkormányzati nagyrendezvényeket, és felügyelte az összehangolt PR-tevékenységet. Színvonalas zenei, irodalmi rendezvényeivel a “magas kultúra” terjesztését szolgálta az Óbudai Társaskör, de fiatal tehetségeknek, alkotó közösségeknek (pl.: Óbuda Baráti Kör, Óbudai Fotóklub) is teret adott.

Az Óbudai Múzeum és Könyvtár a közgyűjteményi feladatok ellátásán túl gazdag, ingyenesen látogatható kulturális programlehetőséget kínált az érdeklődők számára. A 2010-es esztendőben a múzeum nagy átalakításon ment keresztül. Az intézmény belső tere teljesen átalakult, új bejáratot alakítottak ki. Nyárra a múzeum egy modern, a XXI. századi kihívásoknak megfelelő állandó kiállítással nyitotta kapuit. A honismereti tevékenységet az önkormányzat a források biztosításával segítette elő. A múzeum 2010-ben a közoktatási intézmények által megrendelhető múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, tematikus sétával segítette a gyermekek kerületi múlttal való ismerkedését.

“Láthatóbbak” lettek az önkormányzati intézmények 2010-ben, miután a helyhatóság információs táblákat helyeztetett el a kerületben – állapította meg a 2010-es közművelődési célok végrehajtásáról szóló beszámoló. A szakmai anyag rögzíti, hogy az elmúlt években megkezdődött egy belső használatra szánt kulturális adattár kialakítása. A beérkezett adatok feldolgozása, az adatbázis építése, bővítése, információkkal való feltöltése folyamatosan történik.

2010. március 5-én köztéri szobrot állíttatott az önkormányzat Harrer Pálnak, Óbuda első polgármesterének a Fő tér – Harrer Pál utca találkozásánál. Gróf Széchenyi István emléktábláját szeptember 21-én, a “legnagyobb magyar” halálának 150. évfordulója alkalmából helyezték el a Hajógyári sziget 132. sz. épületén. Sinkovits Imre színművész emléktábláját az új évben avatta a kerület vezetése, de a szükséges előkészületek, egyeztetések 2010-ben zajlottak.

Az önkormányzat megemlékezést szervezett a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja alkalmából, a II. világháború idején Óbudáról vallásuk és meggyőződésük miatt elhurcolt áldozatok emlékére és az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékére, valamint képviseltette magát a Braunhaxler Egyesületnek a “malenkij robotra” hurcoltakért tartott megemlékezésén.

Májusban hagyományosan a Kulturális Központ szervezésében került megünneplésre Óbuda napja, majd 11 helyszínen csaknem 60 programmal Óbuda-Békásmegyer legrangosabb kulturális rendezvénysorozata, az Óbudai Nyár. 2010-ben negyedik alkalommal rendezte meg az ÓKK az önkormányzat adventi programsorozatát, az “Advent Óbudán“-t.

2010-ben Óbuda-Békásmegyer adott otthont a Lengyel-Magyar Barátság Napja rendezvénynek, melyen 40 magyar, és 26 lengyel település küldöttsége képviseltette magát. A megnyitón és a Katinyi emléktáblánál tartott koszorúzáson részt vett Sólyom László köztársasági elnök, valamint a Lech Kaczynski lengyel köztársasági elnököt képviselő Mariusz Handzlik helyettes államtitkár.

Az önkormányzat a civil és kisebbségi hagyományőrző szervezetek támogatásával is tett a helyi kultúráért. A 2007-ben elindított “Könyvet házhoz” program idős, rokkant, hátrányos helyzetű óbudai lakosoknak biztosít sajátos könyvtári szolgáltatást, melynek folytatását 2011-re és 2012-re is megszavazta a képviselő-testület. Az önkormányzat intézményein keresztül támogatta az iskolarendszeren kívüli képzést, ismeretterjesztést, a felnőttoktatást. Az önkormányzat Oktatási és Kulturális Főosztálya figyelte a pályázati kiírásokat, a lehetőségekről tájékoztatta a kulturális intézményeket (rajz-, fotó-, írói pályázatok).

Az év második felében közzétette az Óbuda anno… felhívást azzal a céllal, hogy 2011-ben honlapján régi fotográfiák bemutatásával idézze meg a III. kerület egykori arcát, városképét, a technika nyújtotta lehetőségek felhasználásával segítse elő a kerület helytörténeti ismereteinek bővítését.

2010-ben is jelentkezett az Óbuda Újság melléklete, melyben a kerület kulturális programjairól tájékozódhattak a kerületi lakosok. Az év során kulturális menüvel bővült az önkormányzat honlapja: a legfontosabb adatokon kívül programajánlóval szolgál, valamint helytörténeti-hagyományőrző jelleggel jeles napokra, emlékévekre, évfordulókra hívja fel a figyelmet. A legfontosabb kulturális anyagokat, rendeleteket a dokumentumtárban érhetik el a felhasználók.

Az Önkormányzat a kerület kulturális életében 2011-re is meghatározó szerepet szán az Óbudai Kulturális Központ Nonprofit Kft. által működtetett három közösségi háznak, és az Óbudai Társaskörnek, valamint a közgyűjteményi feladatokat ellátó Óbudai Múzeum és Könyvtárnak.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság