Az okoseszközök térhódításával az előnyök mellett egyre többször szembesülhetünk a digitális világ veszélyeivel is. Az Óbudai Hétpettyes Óvodában a kerületi gyermekvédelmi program keretében kaphattak képet az érdeklődők arról, miképpen érdemes az online térhez viszonyulni.
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat és a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány 2020 óta dolgozik közösen a harmadik kerületi gyermekvédelmi rendszer megerősítésén és hatékonyabbá tételén. A közös munka során az elmúlt időszakban egyre több alkalommal kerültek terítékre a digitalizáció kapcsán felmerülő kérdések.
Idei plakátkampányunk egyik témája pont az online biztonság, amelyről újságcikkben és lakossági fórumon is beszéltünk már az év során, szeptember eleje óta pedig minden babát váró harmadik kerületi család egy országos szinten is egyedinek számító kisokost kap kézhez, amelyben a – rögtön a születés pillanatától kezdődő – digitális nevelés kulcskérdéseiről lehet hasznos információkhoz jutni.
A mostani személyes találkozáson az Óbudai Hétpettyes Óvoda intézményeibe járó gyerekek szülein túl óvodapedagógusok is részt vettek, és többen is hangot adtak a digitális világgal szembeni fenntartásaiknak.
A tapasztalatok sajnos azt mutatják, hogy az óvodás (vagy még kisebb) gyerekek egy jelentős hányada jóval több időt tölt okoseszközök társaságában, mint az korának, fejlődési igényeinek megfelelne, ekképpen pedig olyan létfontosságú készségek kialakulásának folyamata kerül veszélybe, mint a beszéd- és mozgásfejlődés, a koncentráció, vagy éppen a társas kapcsolatok. Ráadásul a felnőttek közül sokan vannak, akiknek sejtelmük sincs, milyen veszélyeknek teszik ki akaratlanul is gyermekeiket.
Ugyanakkor az előadó, Rosta Ágnes, a Hintalovon Alapítvány pszichológusa arra is felhívta a figyelmet, hogy megfelelő hozzáállással és kellő tudatossággal kiküszöbölhetőek a rossz beidegződések, csökkenthető a képernyőidő, és – például képernyőmentes időszakok beiktatásával – jó irányba is terelhetők ezek a folyamatok. Az offline ás online élet egyensúlyának kialakítása mellett hangsúlyozta a személyes példamutatás fontosságát, és azt is, változtatni sosincs késő.
Az előadást követő beszélgetés végén, ha univerzális megoldással nem is lettek gazdagabbak az érdeklődők, azt mindenképpen elmondhatták magukról: kicsit másképpen gondolkoznak már a digitális világról, mint akár csak hatvan perccel korábban tették. Ez pedig az első lépés afelé, hogy gyermekeink biztonságosabban fejlődhessenek és nagyobb korukra ők maguk is tudatosan kezelhessék az online tér kihívásait.
Együttműködésünk a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvánnyal.
Az idei utolsó ingyenes gyermekjogi fogadóóra december 11-én lesz.
December 13-án az Advent Óbudán 2024 keretében érhetőek el a Hintalovon Alapítvány munkatársai.
Az alapítvány NEMECSEK Programja.