“Oroszföldön meggyötörve
a halálé lettek ők,
titokban őrzik csontjaikat
a jeltelen temetők.”
A málenkij robot az orosz „malenkaja rabota” szóból ered, jelentése „kis munka”. 1944-re Magyarországot sokkoló károk érték: óriási emberi veszteségek, a vesztes háború tudata és a reménytelen harcok, a bevonuló csapatok pusztítása. Ebben a testet-lelket megnyomorító időszakban, még egy katasztrófával szembe kellett néznie hazánk lakosságának: az ország területén egyre beljebb nyomuló Vörös Hadsereg által végzett erőszakos toborzás „egy kis munkára”, ami valójában kényszermunkatáborba történő elhurcolást jelentett.
Január 29-én a málenkij robotra elhurcolt ártatlan németajkú óbudai civil áldozatokról szentmisével és koszorúzással emlékeztünk meg.
A harmadik kerületi Szent Péter és Pál-főplébánia-templomban szentmisével emlékeztünk meg az Óbuda-Békásmegyerről a Szovjetunióba, kényszermunkára hurcolt ártatlan civilek tragédiájáról. A szertartáson Franz Schubert miséjét a Braunhaxler Dalkör énekelte, Ötvös Csilla, a Magyar Állami Operaház magánénekese Shcubert Ave Maria című művét adta elő, közreműködött Hegedűs Valér orgonaművész.
A megemlékezés a Fő téren, a Polgármesteri Hivatal falára állított emléktáblánál folytatódott. Menczer Erzsébet, a Szovjetunióban volt magyar politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezetének elnöke (SZORAKÉSZ) ünnepi beszédben emlékezett a szomorú történelmi eseményre.
Koszorút helyezett el az emléktáblán:
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat nevében dr. Kiss László polgármester
A Szovjetunióban volt magyar politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezetének nevében Menczer Erzsébet elnök
Az 56-os Szövetség nevében Égi Pál elnök
A Magyar Vidék ’56 Szervezet nevében Meyer Ferenc országos alelnök
A III. kerületi Fidesz nevében Csikósné Mányi Júlia és dr. Szendrődi Csaba önkormányzati képviselők
A Német Nemzetiségi Önkormányzat, Óbuda-Békásmegyer nevében Müller István képviselő és a Braunhaxler Egyesület nevében Pappné Windt Zsuzsanna elnök
A megemlékezés végén Tercsi Zoltán atya, a Szent Péter és Pál-főplébánia-templom plébánosa megáldotta az elhurcoltak emléktábláját, majd a jelenlévők közösen imádkoztak az áldozatokért és családjaikért.
A Málenkij robot történeti forrása és Lágerballada részlet: Magyar Nemzeti Múzeum,
Szabadtéri Néprajzi Múzeum (Skanzen)