A mozdulatlan sün még nem biztos, hogy elpusztult – Így segíthet a kisállatoknak téli álmot aludni

Hírek Zöld iroda
Közzétéve:

Sokak kertjében szívesen látott vendégek a sünök, akik a hűvös idő beálltával csendes, száraz, de mindenekelőtt biztonságos zugot keresnek téli álmukhoz. Ahol kevesebb a zöld terület, ott nem tudják megtenni, gyakran látni ezért földön fekvő, mozdulatlan egyedeket is – ilyenkor közel sem biztos, hogy elpusztult állatról van szó!

Összegyűjtöttünk néhány fontos tippet, hogyan védhetjük meg ezt az ártalmatlan, kedves kis állatot, aki még szívességet is tesz nekünk, hiszen megeszi a bogarakat és a csigákat is a kertben.

Az év ezen szakában a sünök már keresik a megfelelő helyet téli nyugalmukhoz: ahol tudnak, gödröt ásnak, többnyire bokros, fáktól védett területeken, a kerti avarban. Ez számukra a hűvös hónapokra biztonságot és meleget jelent. Ám a zöld területek csökkenésével a városban egyre nehezebb biztonságos zugot találniuk.
Amint a sünök téli álomba merülnek, a pulzusuk lelassul, szinte hibernálják magukat. Ha pedig nincs védett helyen, könnyen azt lehet hinni, hogy egy elpusztult állattal találkozunk.
Ilyenkor minden esetben fontos meggyőződni róla, hogy életben van-e még: ha igen, nagyon nagy segítség lehet neki, ha a megtalálója, akár egy darab kartonra helyezve megpróbálja száraz, biztonságos helyre vinni, ahol nyugalomban tudja eltölteni a hidegebb hónapokat.
Ha a hideg hónapokban mozdulatlan sünt talál, ne temesse el, ne dobja kukába! Győződjön meg róla, hogy él-e, és ha igen, lehetőség szerint vigye biztonságos helyre!
A sün veszélyeztetett faj, amely azonban nagy szolgálatot tud tenni a kertes házak körül, hiszen elpusztítja a terményekre nézve káros bogarakat, csigákat, még az egérfészket is elpusztíthatja. A sünök nagy túlélők is, hiszen számtalan rovarcsípésre immunisak, emiatt tudja megenni a darazsakat is.
Erre figyeljünk az avartakarításnál

Ami számunkra munkát jelentő, eltüntetendő gally- és levélrakás, az a sünöknek – de más állatoknak is, mint a zöld varangya, a fali gyíkok – nyáron nappali menedék, a nőstényeknek ellőhely, de akár telelőhely is lehet.

Mi mindent tehetünk?

  • Lehetőség szerint ne vasvillával essünk neki a rakásnak: a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület iránymutatása szerint inkább szerszámnyéllel, hosszabb erős bottal, akár kézzel forgassuk át a halmot, és győződjünk meg arról, hogy nincs-e alatta valamilyen állat (az is segít, ha a halmot átlátható rétegenként, fentről lefelé haladva bonjuk el).
  • Fontos: a zaj hatására összegömbölyödő sün tüskéire szúródó levéltörmelék szinte láthatatlanná teszi az állatot, ezért a halom alapi részéhez jutva nagyon figyeljünk a gömbölyded formákra (az összegömbölyödve megemelt állat gyakran szó szerint kigurul a gallyak és levelek közül). Ez az óvatosság különösen ajánlott a májusi, júniusi sünellési időszakban, amikor a menedékekben a hetekig vak és szinte magatehetetlen kölykök is ott lehetnek.
  • Soha se gyújtsuk fel helyben a rakásokat (az avarégetés eleve nem engedélyezett), mert a lángok elől a felnőtt sünök nem tudnak elmenekülni, hiszen védekezési stratégiájuk az összegömbölyödésre épül, és szó szerint megsülnek, írja az Egyesület.
  • Ha a gallyrakás megbontásakor sünfészket (vagy telelő sünt) találunk, ne szedjük össze a kölyköket, és ne kezdjük mi magunk nevelgetni. Pakoljuk vissza kellő vastagságú rétegben az ágakat és a leveleket a fészekre, majd hagyjuk a nőstényre a továbbiakat.
  • A sünöket etetni nem kell, mert a kölykök számára létfontosságú, hogy az anyjukat követve a természetes táplálékokkal ismerkedjenek meg, ne pedig az ember által kitett, természetellenes ételhez szokjanak hozzá, amelyek ráadásul hasmenést, emésztési és növekedési problémákat is okozhatnak.
  • A háztartásokban keletkező lombkupac és gallyrakás megszüntetése többnyire halasztható, amivel érdemes legalább addig (négy-öt hetet) várni, amíg a kölykök annyira megerősödnek, hogy éjszakánként követik anyjukat a vadászatra. Ha a lombhalmok és rőzserakások elbontása nem halasztható, a közelben mindenképpen alakítsunk ki alternatív búvóhelyet a gallyakból, vagy süngarázzsal, sünmenedékkel.
Biztonságos téli álom Óbuda-Békásmegyeren

Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat, akárcsak az itt élők, szintén elkötelezett a természet- és az állatvédelem ügye mellett. 2019 novemberében, átérezve annak felelősségét, hogy a nagyvárosi kisállatok biztonságos áttelelése közös érdekünk, kerületünk sün- és madárvédelmi programot is alkotott.

Ha a lombgyűjtés elhalasztása nem lehetséges, és téli álomra készülődő sünre bukkanunk, hívja a Óbuda-Békásmegyer Közterület-felügyeletét a +36 1 453 2618-as telefonszámon! A kollégák a bejelentés alapján a helyszínre mennek, és amennyiben szükséges, gondoskodnak az állat biztonságos átszállításáról a faj igényeinek megfelelően kialakított telelőhelyre.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság