„A Római-part mindannyiunké”

Hírek
Közzétéve:

Az elmúlt évben a vírushelyzet miatt nem tudtuk megszervezni közösségi programjaink nagy részét, így energiánkat a part növényzetének gondozására, játszótéri padok felújítására, fenntarthatósági és kulturális projektjeink megvalósítására fordítottuk.

Önkormányzati támogatással készítettünk egy evezős életet népszerűsítő kiadványt. A képekkel illusztrált füzettel a fiatal felnőtt korosztályt szeretnénk megszólítani, hiszen ők tehetnek a legtöbbet ezért, hogy a Római evezős élete újból fellendüljön. Érezhető, hogy van egyfajta stabil érdeklődés ez evezős sportok iránt – ezt a kört szeretnénk tágítani.

Kiadványunkban igyekeztünk a Rómain fellelhető összes vízisport-lehetőséget bemutatni, a különféle hajótípusok és az evezés legkülönfélébb formái (edzések, gyerektáborok, felnőttoktatás, szervezett túrák, egyéni sportolási lehetőségek, élménytúrák, csapatépítés) mind helyet kaptak benne. Célunk egy színvonalas füzet létrehozása volt, amelyet a kerületi egyetemekre, kulturális intézményekbe, információs bázisokra juttatunk el, hogy minél többen megismerhessék ezeket a sportolási lehetőségeket, így aktív támogatói lehessenek a Római-part evezősklubjainak, egyesületeinek, csónakházainak.

A Római-part szelektívhulladék-gazdálkodása sajnos nem megoldott. Ezen négy üveggyűjtő konténer (Kadosa, Rozgonyi, Szent János utca és a Hattyú csónakház) kihelyezésével és rendszeres ürítésével igyekszünk javítani. Szerveztünk tematikus workshopot is – PET-kalózok a Rómain címmel –, amelynek fő témája az volt, hogyan lehet kevesebb műanyagot termelni a háztartásokban. A tiszai hulladékszennyezés felszámolására létrejött PET Kupa szervezőinek előadása mellett kipróbálhattuk a 12 kg műanyag kupakból készített kajakjukat. Megmutatták azt is, hogyan lehet szárazjéggel a palackoknak új életet adni, és „úszótestet”, hajókat építeni belőlük.

Partszépítési önkéntes munkaként vállaltuk a Szent János utcai játszótér padjainak felújítását, ami sokkal nehezebb és drágább feladatnak bizonyult, mint gondoltuk. Három hónapon át dolgoztunk rajta, az összes faanyagot többször alaposan kezeltük, csiszoltuk, gyalultuk. December elején bontottuk el a padokat, akkor még azt reméltük, a háttámlák kisebb felújítás után megmenthetők – sajnos kiderült, hogy nagy részük korhadt. A vaslábak is rosszul vagy sehogy sem voltak rögzítve, így azokat is felújítottuk, és újra rögzítettük.

Külön köszönet kedvenc mocsárosdűlői asztalosunknak, Szabó Jánosnak a szakmai segítségért és a műhely használatért! Fontosnak tartottuk, hogy jó minőségben újuljanak meg a padok, ezért tartós tölgyfa léceket és háttámlákat vásároltunk. A teljes anyagköltségük közel 200 ezer forint volt, ennek jelentős részét a kerületi civil pályázatokból tudtuk biztosítani. A padok végül március közepén kerültek vissza a helyükre.

Minden fáradságot és munkát elfeledtünk, annyi érdeklődő gyerek és felnőtt figyelte, ahogy tevékenykedünk, és megszámlálhatatlanul sok köszönetet kaptunk. Az új padokat még dr. Kiss László polgármester is megnézte – tetszett neki az új külső és az elrendezés.

Örökbe fogadtunk ugyanezen a játszótéren egy zöldterület is. Önkéntesek segítségével ültettünk makkról nevelt kocsányos tölgyeket, mintegy 50 cserjét, számtalan hóvirág- és gyöngyvirághagymát, széleslevelű salamonpecsétet és sármát. A vízparti területre jellemző növények kiválasztásához és elültetéséhez szakértői segítséget is kaptunk. A virághagymákat és a cserjéket a játszótér környékén a fák közé, a sűrűbben benőtt aljnövényzetbe ültettük. Egyedi, kézzel festett információs táblákat helyeztünk ki arról, hogy hol mi található. Kerti eszközöket is vásároltunk, ezeket a folyamatosan végzett partrendezési önkéntes munkálatoknál is fel tudjuk majd használni, de szívesen kölcsönadjuk más helyi civil szervezetnek is (jelezni ennek igényét a fakaromain@gmail.com-on lehet).

Besegítettünk a Külker Evezős Klubnak, és közösen megépítettünk egy kétrekeszes 3 méter × 1,5 méteres közösségi komposztálót konyhai és kerti zöldhulladékok számára a Szent János utcánál, a sporttelep előtt. Mellette százszorszép és fűmag keverékével vadvirágos méhlegelőt készítettünk elő, és rovarhoteleket is raktunk ki a közeli fákra. A komposztálót közösen üzemeltetjük a Külkerrel, árvíz idején gondoskodunk a rögzítéséről vagy szétszereléséről, rágcsálók ellen pedig szükség esetén fémhálóval védekezünk. Nagy figyelmet fordítunk az edukációra is, ezért ismertetőtáblát is kihelyeztünk, hogy egyértelművé tegyük, melyek a komposztálható dolgok, és minek nincs helye a komposztban. A helyes használat érdekében külön előválogatót alkalmazunk, a nem bele való dolgokat kiszedjük. Komposztáljunk minél többen!

Nagyon fontosnak tartjuk a gyerekek, felnőttek, parthasználók szemléletformálását, és hogy újra közelebb kerüljenek a természethez, ezért kicsit sem sajnáljuk a közösségi projektekbe fektetett sok-sok önkéntesmunka-órát. A Római-part mindannyiunké, használjuk a lehető legváltozatosabb módokon, de közben figyeljünk arra, hogy természeti értékeit, evezőskultúráját megőrizzük. Reméljük, hogy az általunk készített eszközöket örömmel használja majd a közösség, szeretni fogja őket, és vigyáz majd rájuk!

 

 

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság