Az ENSZ Közgyűlése november 16-át a tolerancia nemzetközi napjává nyilvánította azt követően, hogy az UNESCO tagállamai egy évvel korábban, 1995. november 16-án elfogadták a nyilatkozatot a tolerancia elveiről.
A nyilatkozatból érdemes évről évre idéznünk:„… a tolerancia se nem engedmény, se nem közömbösség, hanem tisztelete és megbecsülése annak a gazdag változatosságnak, mely világunk kultúráit, kifejezési formáinkat és emberi mivoltunk megélését jellemzi. A tolerancia elismeri mások egyetemes emberi jogait és alapvető szabadságjogait. Az emberek természetüknél fogva sokfélék; csak a tolerancia biztosíthatja a vegyes összetételű közösségek fennmaradását a földkerekség minden régiójában.”
A tolerancia nemzetközi napjának üzenete, hogy az eltérő gondolkodásmódok, életstílusok és kultúrák elismerése gazdagítja a társadalmat, és nélkülözhetetlen a béke és az emberi jogok biztosításához. Tehát a tolerancia több mint puszta türelem: az emberi jogok és a szabadság tiszteletben tartása, az előítéletek és a diszkrimináció elleni aktív fellépés is része.
Ez a megközelítés egyénileg és közösségi szinten is szükséges, hiszen a toleráns társadalmak erősebbek és ellenállóbbak a konfliktusokkal szemben. Tehát közös érdekünk nyitottak lenni egymás felé.
Hisszük, a toleráns hozzáállás támogatása különösen fontos a fiatalok körében, így igyekszünk példát mutatni: hogyan kezeljék a különbségeket tiszteletteljes módon. Ennek részeként önkormányzatunk az Óbuda-Békásmegyer Ifjúsági Önkormányzatot is bevonta testvérvárosi programjába, fiataljaink éppen a héten látták vendégül török testvérvárosunk diákjait, miután már ők is tettek látogatást Isztambulban, csereiskola-kapcsolatunk keretében.
A hosszútávra tervezett csereiskola-kapcsolatunk célja, hogy a résztvevő gyermekek és pedagógusok megismerjék egymás kultúráját és megoszthassák egymással tapasztalataikat, továbbá baráti kapcsolatokat is legyen lehetőségük kialakítani. Ahogyan a fővárosban egyedülálló módon színes nemzetiségi életünk felkarolásával szintén ez a szándékunk.
Köszönjük kerületi nemzetiségi önkormányzatainknak és a nemzetiségi hagyományaikat ápoló óbuda-békásmegyerieknek, hogy közös kulturális kincseinket gazdagítják, ezzel is hozzájárulva, hogy egy toleráns közösség tagjai lehessünk mindannyian.