Ángel Sanz Briz, a „spanyol angyal” egy olyan korban védte az életet és az emberi méltóságot, amikor az emberi aljasság addig nem ismert formákat öltött. Óbuda-Békásmegyeren minden évben egy juharfa elültetésével emlékezünk rá és arra az életmentő munkára, amit a II. Világháború idején végzett Budapesten.
Ángel Sanz Briz, akit a „spanyol angyalként” is emlegetnek, 1910. szeptember 28-án született Zaragozában, és a második világháború idején mutatott bátorsága és embersége révén vált ismertté. Sanz Briz, aki diplomataként dolgozott a spanyol külügyminisztériumnál, 1944-ben Budapesten teljesített szolgálatot, amikor a náci megszállás alatt álló Magyarországon zsidó emberek tömegeire a deportálás és a biztos halál várt. Briz az életét kockáztatva 5200 zsidót mentett meg azzal, hogy hamis spanyol útleveleket állított ki nekik, és védett házakban bújtatta őket, amellyel megvédte őket a deportálástól, a munkatáboroktól, a haláltól.
A „spanyol angyal” ügyesen használta ki Spanyolország semlegességét és egy 1925-ös törvényt, amely lehetővé tette a spanyol származású zsidók számára a spanyol állampolgárság megszerzését. Merészségét jól érzékelteti, hogy ez a törvény 1931-ben már érvényét vesztette. Bár valójában csak néhány ilyen személy volt, Briz nagyszámú hamis papírt állított ki, és a spanyol zászló alatt álló épületekbe helyezte el a megmentett embereket, így védte meg őket a hatóságoktól. Életmentő tetteit sokáig homály fedte, de a háború után egyre több történet látott napvilágot, amelyek felfedték bátor hozzáállását. A mentéshez saját vagyonát is felhasználta, amivel a náci helytartót vesztegette meg.
„Elértem, hogy a magyar kormány engedélyezze 200 szefárd zsidó Spanyolország általi védelmét. […] Ezt követően a munkám már viszonylag könnyű volt: a számomra engedélyezett 200 egyént 200 családra változtattam, és a 200 családot végtelen számúra többszöröztem; csupán arra kellett figyelni, ne állítsak ki olyan menlevelet vagy útlevelet a zsidók részére, amely 200-nál nagyobb számot visel.”
Ángel Sanz Briz tevékenységét 1966-ban Izrael a Világ Igaza kitüntetéssel ismerte el, melyet a jeruzsálemi Yad Vashem intézet adott neki és neve ma is ott díszeleg a Holokauszt hőseinek emlékművén. Bár sosem kereste a nyilvánosságot, az utókor hősként tekint rá, aki a legnehezebb időkben sem habozott cselekedni a humanitás nevében. Ma emléktáblák és szobrok őrzik nevét Budapesten, Spanyolországban és más helyeken, hogy soha ne felejtsük el a „spanyol angyal” példamutató bátorságát és emberi nagyságát. Az óbudai emlékművénél minden évben ültetünk egy juharfát.