A magyar történelem bővelkedik a forradalmi kiállásokban, amikor egy nemzet mondta ki, hogy elég az elnyomásból és cselekedett is a szabadság megteremtéséért. Az önkény agressziójának ellenálló szellemiség, a közös akarat, a hit, a megtörhetetlen eltökéltség tette olyanná a magyar nemzetet, hogy az elnyomás időszakában sem hagyja el magát. 1956 hőseinek emléke, szabadságharcuknak, tetteiknek ereje, mozgatórugója máig bennünk él.
1956-ban a magyar nemzet csodát tett és példát állított a világ elé. A példa mérete olyan gigantikus volt egy aprócska nemzettől, hogy még a legnagyobbak is tisztelegtek a bátorságot látva. Ezt a csodálatot jól érzékelteti két idézet:
„1956. október 23-a örökké élni fog a szabad emberek és nemzetek emlékezetében. E nap a bátorság, az öntudat és a győzelem napja volt. A történelem kezdete óta nincs még egy nap, mely világosabban mutatja az ember csillapíthatatlan vágyát a szabadság iránt – bármily kicsi is a siker esélye, s bármily nagy is az áldozat, amit követel.”
John F. Kennedy (1960)
„A magyar felkelés letöréséhez több mint 200 ezer szovjet katonára volt szükség, de a magyar nemzet szellemét és reményét nem lehetett legyőzni.”
Barack Obama (2008)
A világ vezető és meghatározó hatalma, az Amerikai Egyesült Államok számára is példaértékű 1956, olyannyira, hogy nem csak az eseményt követő négy év után, de 52 évvel később is felemlegette az USA aktuális elnöke, sőt, mind a mai napig a demokrácia, a szabadság fogalmához szorosan kötődő példaként tekintenek rá és nem felejtenek el egyszer sem tisztelegni 1956 szellemisége és hősei előtt.
Szavaik tökéletesen kapcsolódnak Bibó István örök becsű gondolatához:
„…A szabadság ott kezdődik, ahol megszűnik a félelem.”
A világ ámulatát és rajongó tiszteletét jól érzékeltetik Albert Camus, Nobel-díjas író, filozófus szavai:
„A magára maradt Európában csak úgy maradhatunk hívek Magyarországhoz, ha soha és sehol el nem áruljuk, amiért a magyar harcosok életüket adták, és soha, sehol – még közvetve sem – igazoljuk a gyilkosokat.”
Nagyon fontos az utolsó pár szó: „soha, sehol – még közvetve sem – igazoljuk a gyilkosokat.” Örök becsű gondolat, sajnos ma is van olyan háború, melynek kapcsán kiemelt rangot kap Camus intelme.
Éljenek bennünk és velünk soká 1956 hősei, az igazi pesti srácok és lányok, segítsék még sokáig az utánuk következő generációk számára megérteni, milyen elengedhetetlenül fontos, az emberi létezés szerves része a szabadság és ezért semmilyen áldozatért nem kár!
Tisztelet 1956 hőseinek!