Az Erőszakmentesség Világnapját világszerte október 2-án, Mahatma Gandhi születésnapján ünneplik . Gandhi az erőszakmentes ellenállás és a békés társadalmi változások ikonikus alakja volt, aki az indiai függetlenségi mozgalom vezetőjeként hangsúlyozta, hogy a legnagyobb társadalmi problémák megoldásának kulcsa a békés, erőszakmentes módszerekben rejlik. Nem olyan nagyon nehéz, csak szeretni kell az ellenfeledet.
Az utóbbi látszólag elképzelhetetlen, de ha jobban belegondolunk erre épül az EU. Európa évszázadokon, sőt, évezredeken át háborúkból háborúkba keveredett és képtelenségnek tűnt, hogy valaha is abbahagyja. Aztán mégis. Csak annyi kellett, hogy belássuk ez így nem mehet tovább. Sokkal fájdalmasabb egymást ellenségnek látni, mint barátnak, testvérnek, embernek. Ma Európa a minta arra, hogyan kell együttműködni olyan nemzeteknek, amelyek pár évtizede még ölték egymást.
Az erőszakmentesség nem csupán fizikai erőszak kerülését jelenti, hanem a másokkal való tiszteletteljes bánásmódot, az igazságosságért folytatott küzdelmet és a békés párbeszédet is magában foglalja. A háborúk, a terrorizmus, a rasszizmus és a családon belüli erőszak szinte minden esetben az erőszakmentes megoldások keresésének a hiányára vezethetők vissza.
Az oktatás és a közösségi programok révén elérhetjük, hogy a háborúzó nemzetek következő generációi a konfliktusokat békés úton oldják meg, valamint támogassák azokat a kezdeményezéseket, amelyek az igazságosabb, békésebb világ megteremtésére törekednek.
Az erőszakmentesség eléréséhez mindannyiunknak cselekednie kell. Fontos szerepünk van abban, hogy egy békésebb világot teremthessünk. A hétköznapi életben is számos lehetőség van arra, hogy az erőszakmentességet gyakoroljuk, legyen szó a személyes kapcsolatokban alkalmazott empátiáról, a közösségi konfliktusok békés rendezéséről vagy a társadalmi igazságtalanságok elleni erőszakmentes fellépésről. Az erőszakmentesség az egyének és közösségek közötti harmónia megteremtésének alapja, amely hosszú távon fenntartható és igazságos megoldásokat kínál a globális kihívásokra. Tegyünk érte!