Az öngyilkosságok valóban megelőzhetőek! – Szeptember 10. az öngyilkosság-megelőzés világnapja

Hírek
Közzétéve:

Szeptember 10-e az öngyilkosság-megelőzés világnapja. És itt a megelőzésen van a hangsúly! Mert az öngyilkosságok valóban megelőzhetőek. Érintettek, családtagjaik, környezetükben élők bátran kérjenek segítséget! Mutatjuk is a telefonszámokat, amelyeket hívhatók krízishelyzet esetén.

„Az öngyilkos nem meghalni akar, hanem másképpen élni!”, hangsúlyozzák szakemberek. Ha utánagondolunk, belátjuk: igen, ilyenkor a krízishelyzetbe jutott egyedül nem talál kiutat, és ilyenkor időt kell nyerni, és segítséget kell kérni!

Gyanújelek – Mikor kell lépünk?

Az öngyilkosság megkísérlését rendszerint jellemző viselkedés vagy éppen viselkedésváltozás előzi meg. Mikor gyanakodjunk, hogy válsághelyzet van, lépnünk kell, segítséget kell kérnünk: jelezheti ezt többek között hangulati ingadózás, reménytelenség érzése, meg is fogalmazódik: „már nincs értelme az életemnek”, és a mindennapi dolgok iránt éppúgy, mint a korábban kedves elfoglaltságai iránt elveszítheti érdeklődését, aki érintett.

A gyanújelek ismerete mellett a megelőzésben az szintén segítségünkre lehet, ha tudjuk, mely csoportok tagjai különösen veszélyeztettek. A befejezett öngyilkosságok hátterében az esetek háromnegyedében kezeletlen pszichiátriai betegség, elsősorban is depresszió áll, a kockázati tényezői között a második helyen a szenvedélybetegségek vannak, a szomorú statisztika harmadik helyén az időskori öngyilkosságok állnak, hiszen az ebben az életkorban megszaporodó idült betegségekés az elmagányosodás, mind-mind rontják az életminőséget.

Kérj segítséget!

Azt szintén kiemelik a szakemberek: minden kíséreltet vegyünk komolyan, hiszen azok üzennek: „egyedül nem tudom megoldani a konfliktusaimat, segíts!” A segítségre szorulók éjjel-nappal, minden hálózatból ingyenesen, anonim hívhatják a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége (LESZ) a 116-123 és a 06-80-810600 telefonszámait.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság