Az alábbiakban Burján Ferenc kerületi alpolgármester írását közöljük, melyet az Ittlakunk.hu portál megkeresésére készített el. Az alpolgármester az Óbudai Gázgyár helyzetére irányítja írásában a figyelmet.
Rákosrendező kapcsán ismét előtérbe került az Óbudai Gázgyár helyzete. A terület kármentesítését szorgalmazza a Fővárosi Önkormányzat és Óbuda- Békásmegyer Önkormányzata is, hiszen mintegy 200 ezer tonna mérgező, rákkeltő anyag található a föld alatt, mely probléma megoldása az MVM és az állam közös felelőssége lenne, azonban ennek a mai napig nem tettek eleget.
Az Óbudai Gázgyár Budapest egyik ikonikus ipari műemléke, amely 1913-ban kezdte meg működését. A gyár fő feladata a kőszénből történő gáztermelés volt, amelyet a főváros közvilágítására és háztartási felhasználásra szántak. Az üzem több mint hét évtizeden át meghatározó szerepet játszott Budapest energiaellátásában, azonban a földgáz térhódításával 1984-ben végleg bezárták.
A gyár működése során jelentős környezeti szennyezést hagyott maga után. A szénalapú gázgyártás folyamata során számos káros anyag került a talajba és a talajvízbe, köztük benzol, kátrány , arzén, cián és egyéb rákkeltő vegyületek. Az egykori üzemi területen található méreganyagok miatt a Gázgyár területe ma is komoly egészségügyi és környezetvédelmi kockázatot jelent. A szennyeződések mélyen beivódtak a földrétegekbe, és az elmúlt évtizedekben sem történt teljes körű kármentesítés.
Az épületek műemléki védettséget élveznek, ám állapotuk évről évre romlik. Több fejlesztési terv is felmerült a terület hasznosítására, például kulturális központ, irodaházak, lakópark, egyetemi campus vagy sportlétesítmény kialakítása. Azonban a talaj szennyezettsége miatt a beruházások csak alapos tisztítás után valósulhatnak meg, amely rendkívül költséges folyamat.
A jövőbeli fejlesztések egyik legnagyobb akadálya tehát a terület környezetvédelmi helyreállítása. Amennyiben megfelelő kármentesítést hajtanak végre, az Óbudai Gázgyár Budapest egyik legkülönlegesebb ipari műemlékeként új funkciót kaphat, és ismét a város szerves részévé válhat.