Barcsay Jenő világhírű festő-grafikusunk 1900. január 14-én született. A jubileumi emlékév programsorozatának részeként emléktáblával tisztelgünk a csillaghegyi fürdőparadicsomban található alkotása előtt. Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat szintén hozzájárul, hogy felidézzük, mi mindent köszönhet neki a magyar és a nemzetközi képzőművészet.
Barcsay Jenő Kossuth-díjas festő, grafikus, művészpedagógus születésének 125. évfordulóját ünnepeljük ebben az esztendőben. Ebből alkalmából egész éves programsorozattal – „Barcsay 125” – emlékezünk kiemelkedő életművére.
A víz érték, összeköt minket
A „Barcsay 125” részeként a Csillaghegyi Árpád Forrásfürdő és Székely Éva Uszodában kiállított, Térritmus I-II. című, 1974-ben alkotott mozaikkép alkotások mellett emléktáblát helyeztünk el. A hazai művészélet kiemelkedő alakja előtt tisztelgünk ezzel, valamint a március 22-i víz világnapja üzenetére hívtuk fel a figyelmet.
Borosné Szűts Ildikó, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója köszöntőjében többek között kiemelte. „A víz olyan érték, amely összeköt minket. Itt, Csillaghegyen is, hiszen az itt található termálforrás éppúgy szolgálta az egykor itt élő rómaiakat, ahogyan minket is, élményt, ellazulást, egészséget hozva. Tehát a víz amellett, hogy a jelenben közösséget teremt, összeköt múltunkkal is.”
Monumentális Barcsay-mozaikkép
„Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat számára kiemelt megtiszteltetés, hogy Barcsay Jenő védettséget élvező, jó állapotban megmaradt, kiemelkedő értékű alkotása, a két falat borító absztrakt mozaik a harmadik kerületi csillaghegyi uszodakomplexum különleges kincse, – mondta beszédében Burján Ferenc általános alpolgármester. – Az itt élők és az idelátogató fürdőzni vágyók naponta gyönyörködhetnek, ahogyan a nonfiguratív, lüktető ritmust és pazar színeket hordozó mű életre kel előttünk.”
Prof. Kőnig Frigyes rektor emeritus, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Anatómia tanszékének volt tanszékvezetője köszöntőjében felelevenítette, hogy személyesen ismerhette a „mestert”, akinek sugárzó személyisége minden kortársát és tanítványát fantasztikus élményekkel ajándékozta meg. A rektor emeritus hozzátette, hogy a tanszéket, – amelyet vezethetett és ahol ma is dolgozik – Barcsay Jenő tette világhírűvé, és úgy látja, minden remény megvan arra, hogy a továbbiakban is akként működjön.
QR kód vezet az életmű megismeréséhez
Kónya Ferenc, a Barcsay Jenő Képzőművészeti Alapítvány alapítója a mozaikképek sorsát és azok restaurálásnak történetét idézte meg. Az ünnepség zárásaként, emléktábla leleplezése után a résztvevők koszorúk és virágok elhelyezésével tisztelegtek a művész és alkotása előtt.
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat szintén szeretne hozzájárulni a Barcsay-életmű előtt tisztelgő emlékév programjaihoz, így figyelmükbe ajánljuk azt az előtérben található emlékező táblát is, amelyet önkormányzatunk készítetett. A táblán található QR kódot beolvasva az obuda.hu honlapon található cikkünkhöz érkeznek, amelyben felidézzük Barcsay Jenő életpályájának fontosabb állomásait, kellemes barangolást kívánunk!