Tegyünk le egy emelt szintű érettségit? Visszagondolva arra az időszakra, rémálom volt az az egy hét, amikor minden nap valamiből írtunk vagy szóbeliztünk egy bizottság előtt, hiszen ez nem egy egyszerű felelés volt, 4 év anyagát kellett oda vissza tudni. Újra beülni az iskolapadba, és tavasszal érettségizni a fiatalokkal, olyan feladattípusokkal, amikkel még soha nem is találkoztunk? Többek szerint ez az, amit soha nem tennének meg. Viszont kellene a „papír”, a diploma az előléptetéshez, vagy a munkához, vagy épp egy új munkához. Hogyan vágjunk neki? A megoldás a FOKSZ, vagyis a felsőoktatási szakképzés.
Bakonyi Lászlótól, a Zsigmond Király Főiskola főtitkárától kértünk egy kis útmutatót.
A normál felvételi eljárás keretében még elég sok fehér folt volt, hogy mi a FOKSZ, melyik felsőoktatási intézményben mi indul, és főként, hogyan lesz a két éves képzésből diploma?
Mi is a FOKSZ? A felsőoktatási intézmények által folytatott, felsőfokú szakképzettséget adó két éves (4 félév) szakképzés, mely elvégzése azonnal alkalmazható szaktudást is ad a hallgató kezébe a végzettséget igazoló oklevélen kívül. Szakképzés, mert speciálisan szakemberek képzése a cél, felsőoktatási, mert hallgatói jogviszony keretében történik a képzés, nappali- vagy levelező tagozaton, felsőoktatási intézményben, kiegészülve kötelező nyelvoktatással.
Miért jó? Alacsonyabb ponthatár, kisebb költség, nem követelmény az emelt szintű érettségi. A workania.hu 2013-as felmérése szerint még mindig a diplomás álláskeresők vannak jobb helyzetben elhelyezkedést, és fizetési besorolást tekintve. A releváns különbséget tekintve a képzésbe befektetett összeg diplomásként körülbelül 1,5-2 év alatt jön vissza a kasszába.
Diploma? Átjelentkezéssel az alapszakra a végzést követő további jelenleg egy – másfél év alatt. Az adott felsőoktatási intézmény hatásköre, hogy mennyit számít be a FOKSZból, de minimum a 75%-ot el kell ismerni. Röviden főiskolai képzés emelt szintű érettségi nélkül. A Zsigmond Király Főiskolán például az alapszakra történő váltás esetén a teljesített tantárgyakat elismerjük.
Milyen szakokra és hogyan jelentkezhetünk? Főiskola, illetve egyetem specifikus, intézményünk esetében emberi erőforrás (humánpolitikai), gazdasági informatikus, kommunikáció és média, pénzügy és számvitel irányában indulhatunk. Érdemes tájékozódni az oktatási intézmények weboldalain, esetleg telefonon, vagy személyesen is, vagy on-line formában. Jelentkezni pedig a pótfelvételi eljárás keretében lehet augusztus 12-ig, elektronikus formában a Felvi honlapján.