„Évről évre el kell jönnünk ide” – Emléktábla avatásával tisztelegtünk a roma holokauszt áldozatainak emléke előtt

Hírek
Közzétéve:

„Ember

emlékezz

elmélkedj

a halálba belenyugvó arctalan lelkekről

a szögesdrót húsban égő fonatáról

a kínról s fájdalomról a behorpadt arccsontokról…”

Surman László Emlékezz! című versével kezdődött a kerületi augusztus 2-i, roma holokauszt nemzetközi emléknapi megemlékezés, miután közösen meghallgattuk a cigányhimnuszt és történelmi ismertetését e sötét időszaknak, amikor embertársainkat a származásuk miatt küldtek tömegével a halálba. Köztük az európai romákat.

„A cigányság tragédiája megrendítő”

Azon az augusztus 2-án egyetlen éjjelen az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborban közel háromezer nőt, férfit, gyermeket pusztítottak el. Ezt a felfoghatatlan tragédiát felidézve hajtottunk fejet a roma holokauszt – porrajmos – valamennyi áldozatának emléke előtt (akiknek számát félmillióra becsülik Európában), és ebből az alkalomból Óbuda-Békásmegyer Cigány Önkormányzat kezdeményezésére Óbuda-Békásmegyer Önkormányzattal közösen emléktáblát avattunk a tiszteletükre.

„A harmadik kerületben eddig még nem volt emléktáblája a roma holokauszt áldozatainak, most pótoljuk ezt a hiányt – mondta dr. Kiss László polgármester az emléktábla avatásán. – A cigányság tragédiája megrendítő, és ha lehet, még megrendítőbb, hogy vannak, akik mindezt relativizálni, zárójelbe tenni akarják. Nekünk viszont évről évre el kell jönnünk ide megemlékezni, és a történetüket elmesélni. Elmesélni a barátainknak és a gyermekeinknek.”

Az emléktábla a Váradi utca 15/a. számú ház falán van, az egykori óbudai téglagyárak közelében, ezzel is megemlékezve arról, hogy a roma holokauszt idején a harmadik kerületi Bécsi út két oldalán fekvő gyárak téglaszárítóiba gyűjtötték össze cigány honfitársainkat, akik embertelen körülmények között várták sorsukat. Majd 1944. november 10-én marhavagonokba zsúfolva koncentrációs táborokba deportálták őket.

„A kirekesztésre összetartással kell felelnünk”

Szabó Zsolt Iván, az Óbuda-Békásmegyer Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elnöke az avatáson mondott beszédében a romák tradicionális, ma is élő temetkezési és gyászszokásait, azok összetartó erejét említette. Kiemelve, hogy a cigány közösséget a holokauszt idején borzalmas veszteségeiben az a tragédia is sújtotta, hogy e rituálék során nem búcsúzhattak el szeretteiktől, nem gyászolhatták el őket méltón. Hiszen az áldozatok vagy a halálgyárakban vesztek oda, vagy tömegsírokba lőtték őket.

A megemlékezés befejezéseként a Szecső táncegyüttes Requiem című produkcióját tekinthettük meg. Az előadást a roma holokauszt ártatlan áldozatinak emlékére álmodta meg Szecső Kovács Zoltán koreográfus, táncos. A Requiem az autentikus roma művészet zenei és táncelemeiből merítve mutatja be az egész közösség hagyományos értékeit.

A mai nap során Karácsony Gergely főpolgármester is megosztotta gondolatait a roma holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából: „Magyarországon sok ezer embert hurcoltak el otthonából, szakítottak el szeretteitől csupán roma származása miatt. Ezeknek az embereknek a legkegyetlenebb bánásmód jutott: haláltáborokba vitték őket, ahol embertelen körülmények között várt rájuk a halál… Miközben rájuk gondolunk, jusson eszünkbe, hogy a gyűlöletre elfogadással, a kirekesztésre összetartással kell felelnünk, mert ez az ország mindannyiunk közös otthona.”

 

Szecső család

Szecső Kovács Zoltán táncos-koreográfus együttesével műsorral készült a megemlékezésre

Szecső Rebeka

Rebeka, a hagyományápoló Szecső táncegyüttes tagja

dr. Kiss László

dr. Kiss László: „Évről évre el kell jönnünk ide megemlékezni, és a történetüket elmesélni”

Szabó Zsolt Iván

Szabó Zsolt Iván, az Óbuda-Békásmegyer Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elnöke

emléktábla

Az emléktábla az óbudai téglagyárakban összegyűjtött áldozatok sorsára is emlékeztet

Szecső Kovács Zoltán táncol

Szecső Kovács Zoltán a Requiem című összeállítással emlékezett

Rebeka és a Szecső táncegyüttes az autentikus roma művészet őrzője

emléktábla koszorúkkal

Óbudán az első emléktábla, amelyet a roma holokauszt, a porrajmos áldozatainak emlékére avattak

 

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság