Felbukkant az álveszettség, más néven Aujeszky-betegség

Hírek
Közzétéve:

Magyarországon több településen jeleztek álveszettségre vagy más néven Aujeszky-betegségre utaló tüneteket, elsősorban vadászkutyákban. Laboratóriumi vizsgálatok pozitív eredményt hoztak 4 kutyából és 1 rókából származó minta esetében. A többi minta esetében a betegség gyanúja merült fel. A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal 2011. december 7-én elrendelte vaddisznó vérminták bizonyos százalékának Aujeszky-betegségre történő vizsgálatát is.
Mi is az Aujeszky-betegség?
Disznófélék, (házisertés, vaddisznó) húsevők elhullással járó vírusos betegsége, amelyre az összes emlős fogékony, az ember nem. Sertéseknél idegrendszeri tüneteket okoz, a fiatal állatok egy lázas állapotot követően agyburok vagy agyvelőgyulladás következtében elpusztulnak, a vemhes anyaállatok elvetélnek, az idősebb egyedeknél légzőszervi betegségként nyilvánulhat meg a fertőzöttség. Húsevőkben, kisemlősökben sajnos pusztulásukkal járó agy és gerincvelő gyulladás alakul ki. Ez az állatcsoport erősen fogékony a betegséget okozó vírusra, azonban a betegség nem terjed egyik állatról a másikra, terjedésének útja a fertőzött házi vagy vadsertéssel történt közvetlen vagy közvetett érintkezés- azaz  vaddisznóhajtásban való részvétel, vagy fertőzött állat húsának, nyers húsnak vagy melléktermékeknek, belsőségeknek ( tüdő, légcső, zsigerek) a fogyasztása útján.
Tünetei: magas láz, ingerlékenység, erős bőrviszketegség, kutyáknál megfigyelhető a végtagok rágása, akár öncsonkítás is, macskákban erős nyálzás. Az idegrendszeri tünetek miatt nem lehet elkülöníteni a veszettségtől, ezért az arra előírt rendelkezéseket kell alkalmazni.
Kezelése: sertéseket vakcinázzuk, húsevők esetében nincs engedélyezett vakcina kifejlesztve.
Minden idegrendszeri tüneteket mutató állat tetemét kötelező a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatóságára küldeni.
Megelőzés: a vadászatokon, társas vadászatokon, ahol kutya is részt vesz a hajtásban, meg kell akadályozni, hogy a kutya a kilőtt vaddisznó húsából, zsigereiből fogyasszon
Ismeretlen eredetű, ellenőrizetlen állományból származó sertéshúst vagy belsőségeket nyersen ne adjunk állatainknak.   Az erdőjárók figyelmét felhívjuk arra, hogy kutyáikat ne engedjék szabadon az erdő területén. A szabadon járó állatok találkozhatnak fertőzött állat tetemével, vagy annak ürülékével is, ami megnöveli a fertőződés kockázatát.
Amennyiben elpusztult rókát találnak, kérjük, ne nyúljanak hozzá. A következő telefonszámon -06-1-43-78-894- értesítsék hivatalunkat, ahol intézkedünk a tetem mielőbbi beszállításáról a Diagnosztikai Intézetbe.
Bővebb tájékoztató anyag megtalálható a www.mgszh.gov.hu/aktualitasok weboldalon is.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság