Jelenleg Budapest épületeinek hőellátása nagyrészt földgázzal üzemelő egyedi hőtermelő berendezésekkel történik, ami hátrányosan befolyásolja a levegő szennyezettségi szintjét is.
Az új fogyasztók távhőrendszerbe kapcsolásával Budapest levegőminősége javítható, továbbá fosszilisenergia-megtakarítás érhető el a meglévő vagy eredetileg tervezett, földgázbázison helyben előállított hőenergiákhoz képest.
Az „Energiahatékonysági fejlesztések és új fogyasztók hálózatra kapcsolása a FŐTÁV Zrt. távhőrendszereiben” című pályázat keretében 17 új fogyasztó távhőrendszerbe történő bekapcsolása, 502 darab hőközponti távfelügyelet kiépítése, 7 darab hőközpont teljes felújítása, 218 darab hőközponti keringtető szivattyú cseréje, valamint a III. kerület Zápor utcai gerincvezeték felújítása valósult meg.
A korábban telepített hőközpontok alkotóelemei technológiailag elavultak, energiaveszteségük a kor színvonalához képest magas. A beépített keringtető szivattyúk fordulatszáma nem szabályozható, így a hőközpontok korszerűsítése szükségessé vált.
A projekt részeként a III. kerület, San Marco utca 55. szám alatt a hőközpont teljes felújítása megvalósult, aminek eredményeképpen az eddigi gyakorlati tapasztalatok alapján 3,5 százalék hő- és 23 százalék villamosenergia-megtakarítás realizálható.
A Zápor utcában található, DN400-as védőcsatornás gerincvezeték felújítását is elvégezték 295 nyomvonal-folyóméter hosszban. A vezeték még 1974-ben épült. A vezetékszakaszon több alkalommal volt meghibásodás, többször elöntötte a kívülről beáramló víz, ami a vasszerkezetek általánosan korróziójához vezetett, és a hőszigetelést tönkretette. A felújítás eredményeképpen most 70 százalékkal csökken az érintett vezetékszakasz hővesztesége.
A megvalósult fejlesztések révén évente 3538 tonna üvegházhatást okozó gázkibocsátás marad el, ami megfelel közel 240 hektár erdő szén-dioxid-megkötő hatásának.