Az online zajló esemény fő célja a Fenntarthatósági stratégia bemutatása, a megvalósítás lehetőségeiről a civil szervezetekkel való együtt gondolkodás volt. A műhelymunka ezen kívül kiváló alkalmat szolgáltatott a párbeszéd lehetőségének megteremtésére, és kiindulópontja volt az önkormányzat és a civil szervezetek, valamint a civilek egymás közötti hatékonyabb együttműködésének is.
A stratégia iránti érdeklődést, a közös munkára való fogékonyságot mutatja, hogy a prezentáción 25 civil szervezet képviselői vettek részt, néhány esetben egy szervezettől többen is. A találkozót dr. Kiss László polgármester nyitotta meg, aki a résztvevők köszöntése után kiemelte, milyen fontosnak tartja, hogy Óbuda-Békásmegyernek komplex fenntarthatósági stratégiája van, a megvalósítása pedig egy jövőálló városrész biztosítéka. A közös gondolkodás a fenntarthatósági stratégiában rejlő lehetőségek prezentálásával kezdődött, ezeket Kiss Katalin fenntarthatósági referens mutatta be.
A gondolatébresztő előadás után a civil szervezetek képviselői elmondták a véleményüket, az észrevételeiket, és vállalásokat tettek a fenntartható működésre. Ezek közül a teljesség igénye nélkül néhány:
- szemétszedés megszervezése közösségi szolgálatos diákokkal,
- lakossági szemléletformáló programok adományozással kapcsolatban – okosadományozás,
- gyakori probléma a megfelelő helyiségek hiánya – ebben a civil szervezetek egymás segítségére lehetnek, illetve a kerületi lakosság és a vállalati szektor segítségét is lehetne kérni,
- játékok továbbadományozása, szülők megtanítása, hogyan készítsenek a gyerekekkel közösen játékokat,
- környezetvédelmi munkacsoportok alakítása óvodákban – gyerekek (és rajtuk keresztül a szülők) környezettudatosságra nevelése,
- a kerület padjainak felújítása örökbefogadási program keretében,
- a kerület meglévő, hagyományos programjaiba beemelni minél több fenntarthatósági szempontot
Az ötletbörze elemeit az önkormányzat szakemberei figyelembe veszik a Fenntarthatósági stratégia cselekvési tervének kidolgozásakor, és beépítik azokat a megvalósítandó programokba.
Azoknak az érdeklődő civil szervezetek, amelyek nem tudtak részt venni programsorozat első előadásán, 2021. április 21-én 18 órakor hasonló tartalommal tartunk előadást. Regisztrálni a bercsenyi.kinga@obuda.hu e-mail címen lehet. A visszaigazoló e-mailben küldjük az online esemény linkjét.
A visszajelzések alapján, a részt vevő civil szervezetek rendkívül hasznosnak találták az eseményt mint a közös gondolkodás platformját, valamint az együttműködési lehetőségek feltérképezését.