Integráló workshopot tartott az Ágoston Művészeti Óvodában a Hintalovon Alapítvány

Hírek
Közzétéve:

Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata Gyermekvédelmi Programjának keretében közel harminc óvodapedagógus vett részt az integrálás örömeit és nehézségeit egyaránt tárgyaló, interaktív előadáson.

 

Mostanában egyre több szó esik a különleges nevelésű igényű gyermekekről, kerületünk 2020-ban életre hívott gyermekvédelmi programjában is kaptak már külön erre a területre vonatkozó képzést az óvodapedagógusok. A mostani workshopon a kerület összes óvodáját reprezentáló résztvevők elmondták: a valamilyen szempontból integrációra szoruló gyerekek aránya nagyon magas, akár 40-60 % is lehet az intézményi csoportokban, s számuk folyamatosan nő az elmúlt években. Ez pedig komoly terhet ró az óvodákban dolgozókra: hiszen egyfelől igaz, hogy mindenki más, ezért másként kell kezelni is, ugyanakkor a nehezebben beilleszkedő gyerekek esetében nem csupán az ő biztonságukat, de a közösség többi tagjának védelmét is meg kell oldania az óvodapedagógusoknak.

„Alap a készenléti állapot”, mondta az egyik óvónő, s ezzel fel is hívta a figyelmet az egyik legfontosabb tényezőre: a tárgyi és személyi feltételek megteremtése mellett a mentálhigiénét sem szabad elhanyagolni, hiszen csak az tud megbirkózni az integrálásból fakadó feladatokkal, aki maga is jól van. Márpedig egy ilyen helyzet kikezdi az idegeket, különösen, ha a szülők nem akarnak szembesülni a tényekkel, így nem egyszer előfordul, hogy egy-egy nehezebb esetnél az ember megkérdőjelezi a saját szakmaiságát is.

Ezen a paradoxon feloldását célozta meg a harmadik kerületi óvodák Integráló munkaközössége által megszervezett program, amelyen Stáhly Kata, a Hintalovon Alapítvány szakembere módszertani támogatást nyújtva segített a résztvevőknek összeszedni, és egymással megosztani az általuk alkalmazott „jógyakorlatokat”. A gyermekeket jellemző nehézségeket és azok kiváltó okait vizsgálva, a pszichológus külön felhívta a figyelmet arra, hogy a megelőzés mindig könnyebb, mint az utólagos kármentés. Szó esett a traumaszenzitív közelítésről, valamint arról is, ha van pozitív hozadéka az elmúlt években megnövekedett esetszámnak, az az, hogy a társadalom nyitottabbá vált a problémára, így a rászorulók nagyobb számban tudnak segítséghez jutni.

A vitaszínházi módszereket is felvonultató délután végén – a kinti napsütéshez igazodva – a teremben is megcsillant a fény, hiszen a jelenlévők egybehangzóan mondták ki: az integrálás teher ugyan, de egyben lehetőség is arra, hogy valakinek az életére közvetlenül pozitív hatást gyakorolhassunk.

Együttműködésünk a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvánnyal.

Az alapítvány NEMECSEK Programja.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság