Felszámolja a drogproblémát Ezüsthegyen Önkormányzatunk: eltökélt szándékunk, hogy júniusig megszüntessük a területen sokáig tapasztalt áldatlan állapotokat, így alapos tisztítással, épületbontással, térfigyelő kamerarendszer kiépítésével újra élhetővé tesszük kerületünknek ezt a részét is – ebben számíthatunk a rendőrség, a közterület-felügyelet, a polgárőrség segítségére is, mint az Óbuda-Békásmegyer legutóbbi Kábítószerügyi Egyeztető Fórumán (KEF) elhangzott.
Átfogó rehabilitáció vár Ezüsthegyre – a terület alapos megtisztítása, a kábítószerezés kipucolása, a lakhatásra nem alkalmas, mégis rendre elfoglalt épületek lebontása, valamint térfigyelő kamera-rendszer kiépítése is Önkormányzatok rövidtávú tervei között szerepel. A legfontosabb témája ez volt Óbuda-Békásmegyer csütörtökön tartott Kábítószerügyi Egyeztető Fórumának (KEF), melyet Szikszó Sándor alezredes, a BRFK III. kerületi Rendőrkapitányság vezetőjének, Pelbát Gergely, a Kék Pont Drogkonzultációs Központ és Drogambulancia Alapítvány munkatársának, valamint Szalai-Komka Norbert, az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központ (ÓCSTGYVK) intézményvezetőjének részvételével tartottunk. Az ülést Burján Ferenc alpolgármester vezette.
Mint Szikszó Sándor rendőrkapitány beszámolt róla: a III. kerület rendőrsége mindig élen járt a kábítószer-kereskedők elfogásában, folyamatos az ilyen elkövetők felkutatása jelenleg is. Ezüsthegyen több nagyszabású rendőri akció is volt tavaly ősszel – akkor közel 70 rendőrrel -, s év végén is. Zárt kerti ingatlanokban, lakhatásra teljesen alkalmatlan területeken éltek jogtalanul droghasználók, de a rendőrségi jelenlét folyamatos, így hiába próbálnának visszatérni.
Az Ezüsthegy legproblémásabb részén, egy 2,2 négyzetkilométernyi területen 2025 januárja óta a rendőrség 490 főt igazoltatott, közülük 48 körözött személyt találtak (például lopás miatt), bírságolás is volt.
„A tapasztalat az, hogy intézetből szökött fiatalok kedvelt állomása Ezüsthegy, többek között Borsod, Nógrád és Hajdú vármegyékből érkeztek ide, de érkeztek családok Budaörs, Üröm, Pomáz, Budakalász környékéről. Egy-két család mindig próbál visszatérni, de jelen vagyunk, most is napi szinten ellenőrizzük a területet, van rendőri jelenlét“
– erősítette meg a III. kerületi rendőrkapitány, külön köszönetet mondva a kerületi Polgárőrségnek, s a Közterület-felügyelet munkatársainak.
Fiatalok védelme és az iskolák környéke
Szikszó Sándor kitért arra is, hogy sok bejelentést kapnak a rendőrök játszótereken, parkokban összeverődő fiatalokról, ők azonban nem minden esetben kábítószerfogyasztók. Ennek ellenére fontos hangsúlyozni: nincs rossz bejelentés, a rendőrség zöld számán keresztül, névtelenül is van lehetőség bejelentést tenni gyanús esetekről, s ezeket minden esetben kivizsgálják.
Iskolákból is érkeznek jelzések, hogy a környéken megjelentek a drogok. „Az iskolákat kérjük, jelezzék nekünk! A rendőrségnek megvannak az operatív eszközei ennek felderítésére” – nyugtatott az alezredes. A III. kerületi rendőrség rendszeresen tart kérésre előadásokat preventív jelleggel: mióta elkezdték, több mint 10 ezer ember hallotta a tanácsokat, Csom Henrietta r. alezredes bűnmegelőzési tanácsadó előadásában, pótolhatatlan munkájának köszönhetően.
Ami aggasztó, hogy olyan drogok jelentek meg a piacon, amik gyors függőséget képesek okozni, de olyan is van, ami akár első használat után halált. Ezeket pár száz forintért árulják, gyakran a készítők sem tudják, miből készülnek. Azonban szerencsére a kerületi rendőrség tapasztalatai alapján ilyen szerek Óbuda-Békásmegyeren ritkán fordulnak elő, jellemzőbb drogok a cannabis és a drágább kokain.
Sok megkeresés érkezik lépcsőházakba költözött hajléktalanokról is. Bár a lakosok a rendőrségtől várják a megoldást, elsőként – emeli ki Szikszó Sándor – a társasháznak kell megtenni a szükséges intézkedéseket. Azt sem árt tudni, ha egy hajléktalan leül egy padra, az nem bűncselekmény és nem szabálysértés, ott a rendőrségnek nincs dolga – a szemetelés már szabálysértés.
Ezüsthegy kiemelt projekt
Mint Burján Ferenc alpolgármester elmondta: Önkormányzatunk rendszerszinten veszi fel a küzdelmet az Ezüsthegyen tapasztalható állapotok ellen, átfogó intézkedési tervet dolgoztunk. ki.
„Még a tavasz folyamán szeretnénk egy egységes, átfogó kipucolást elvégezni a területen, valamennyi érintett szerv, így a rendőrség, a kerületi Polgárőrség, a Közterület-felügyelet, az ELMŰ bevonásával. Az Önkormányzat felszámolja a drogproblémát Ezüsthegyen: ez azzal is jár, hogy a lakhatásra alkalmatlan házakat lebontjuk, amelyek a droghasználat melegágyát képezik. A felhalmozódott szemetet, törmeléket elszállítjuk, a házak után maradt gazos területet felszámoljuk. Ennek előkészítése folyamatban van, egyeztetünk a szervekkel, júniusig meg fogjuk lépni ezt az akciót“,
– jelentette be az alpolgármester. Térfigyelő kamera-rendszer kiépítéséről is megkezdődtek a tárgyalások.
Rendszeres egyeztetések lesznek
Pelbát Gergely a Kék Pont részéről elmondta: a Budai Felépülési Központba (BFK) sokan érkeznek már a Szentendrei és Pilisvörösvári járásokból állapotfelmérésre, ám a BFK-nak limitált a kapacitása. És most még több bejelentkezőre számítanak. Az áldozatvédelem kapcsán Szalai-Komka Norbert, az ÓCSTGYVK intézményvezetője kitért arra, hogy a COVID óta sajnos erőteljes felfutása van az alkoholbetegek megjelenése mellet a családon belüli agresszió, abúzus, gyerekekkel szembeni visszaéléseknek is. A szakember részletesen beszámolt kerületünk Áldozatsegítő Programjáról, milyen sokféle területen igyekszünk küzdeni a szörnyű társadalmi jelenségek ellen.
A résztvevők egyetértettek abban, hogy rendszeres egyeztetéseket fognak tartani a kábítószer visszaszorítása érdekében.