
A meteorológiai szolgálat arra is felhívta a figyelmet, hogy kedden nagyon erős UV-B sugárzás várható. A napon akár 15-20 perc alatt is le lehet égni. Emiatt mindenkitől azt kérik, hogy fokozottan védekezzen a leégés ellen, és aki teheti, délelőtt 11 és délután 3 óra között kerülje a napozást. A keddi hőség folytatódik szerdán is, többfelé 35°C körüli csúcshőmérséklettel.
Csütörtökön már kissé mérséklődik a kánikula, egy gyenge hidegfront hatására egy-két fokot visszaeshet a hőmérséklet, de az ország jelentős hányadán így is 30°C felett alakulhat a maximum-hőmérséklet. Pénteken tovább süllyed a hőmérséklet, 25-28°C-ot mérhetünk és elszórtan egy-egy zápor, esetleg zivatar is kialakulhat.
Vigyázzunk a gyerekekre, az idősekre és az állatokra is!
A hőség különösen megviseli a gyerekek és az idősek szervezetét, mert könnyebben kiszáradhatnak. Ilyenkor fokozottabban kell figyelni a gyógyszerek szedésére is – figyelmeztet az ÁNTSZ.

A házi segítségnyújtásban is külön figyelmet kap a folyadékpótlás, a gondozók a házaknál tartózkodásuk idején segítenek a sötétítésben, hűtésben és figyelmeztetik a kánikula veszélyeire az ellátottakat.


A hőségben az önkormányzati intézmények, középületek, klimatizált helyiségei mellett szükség esetén hűsítő árnyékot nyújthatnak a bevásárló- és szolgáltató központok, valamint az egészségügyi létesítmények, rendelőintézetek, vagy akár a templomok is.
Néhány légkondicionált, klimatizált helyiség, ahová behúzódhatnak a kánikula elől:
- FLÓRIÁN Üzletközpont, Flórián tér 6-9.
- CSILLAGVÁR Bevásárlóközpont, Rákóczi út 36.
- TESCO Bevásárlóközpont, Bécsi út 258.
- AUCHAN Aquincum Óbuda Áruház, Szentendrei út 115.
- BAUMAX Óbuda Áruház, Szentendrei út 40.
- PRAKTIKER Áruház, Bécsi út 136.
- EUROCENTER Bevásárlóközpont, Bécsi út 154.
- MC DONALD’S étterem, Vörösvári út 52-54.
- MC DONALD’S étterem, Ipartelep u. 1.
A folyadékpótlásban segíthetnek a köztéri ivókutak, amelyek a következő helyszíneken találhatók meg:Gyenes u. 1-3
Kiskorona u. 18-20.
Reménység u. 9.
Huszti u. 6.
Meggyfa u. 25-27.
Vörösvári út 1.
Kanóc u.
Hímző u. 1.
Harrer P. utca
Csobánka Művelődési ház mögött
Arató E. tér
Csobánka tér
Hold udvar
Római tér
Kolosy tér
Promenád
Pethe F. tér
Aki utcára kényszerül ezekben az órákban, keressen árnyas utakat, illetve célszerű a kerület több pontján felállított párakapukat útba ejteni. A hőségben akár tíz fokkal is csökkenthetik a hőérzetet a vízpermetet kibocsátó párakapuk. Az önkormányzat 7 párakapu felszereléséről gondoskodott a kerületben. A mai napon a járókelők a Szentlélek téren, a Római téren, a Pethe Ferenc téren és a Csobánka téren élvezhetik jótékony hatását. Holnap, szerdán további két kaput üzemeltetnek be a Heltai Jenő téren illetve a Rozgonyi Piroska utca végében, a Duna-parton, de néhány napon belül a Békásmegyer-ófalui Templom téren is hűsölhetnek alatta az arra járók.
A nagy melegben lehetőleg 11 és 15 óra között semmiképpen tartózkodjon senki tűző napon. Ha ez még sem megoldható, a bőrt minél magasabb faktorszámú fényvédővel, vagy ruházattal kell óvni a leégéstől. Fontos, hogy minél hamarabb hűtött helyiségbe érkezzen mindenki.
A háziállatok is szenvednek a nagy hőségtől, így gondoskodni kell esetükben is a folyadékpótlásról és lehetőség szerint nedvesítsük bundájukat. A nagy nyári melegben ne zárjuk be az állatot napfény által felforrósított autóba se.
A hőségriadó kapcsán BVK Holding Zrt. is közleményt adott ki, melyben tudatják, hogy Tarlós István főpolgármester utasítására az FKF Zrt. locsolással folyamatosan, 2 x 12órás műszakban hűtik a lakótelepeket, a budapesti közúthálózatot, illetve a parkokban is hűsölhetnek az arra járók.
A közlemény szerint a FŐKERT Nonprofit Zrt. kezelésébe tartozó zöldterületek öntözésére használt víz ivóvíz minőségű! Amennyiben a hőség miatt szükségessé válik, a FŐKERT Nonprofit Zrt. valamennyi munkatársát meg lehet kérni, hogy nyissák ki a csapot, biztosítsanak lehetőséget a parklátogatók, gyerekek felfrissülésére.



