Kismuzsika az óbudai óvodákban

Hírek
Közzétéve:

A Kismuzsika óvodai gyerektáncház program 2016-ban indult Bús Balázs Óbuda-Békásmegyer polgármestere és Kobzos Kiss Tamás Óbudai Népzenei Iskola egykori igazgatója kezdeményezésére. A Kismuzsika program csapata tapasztalt gyermektáncoktató óvodapedagógusok, néptánc pedagógusok, zenetanárok és népzenész tanítványokból áll. Egy nevelési év ideje alatt 4-6 alkalommal jutnak el az oktatók egy-egy óvodába, gyereklétszámtól függően. Ez évente csaknem 300 foglakozást jelent, amin több, mint 2000 gyerek, és 70 pedagógus vesz részt.

A Kismuzsika foglalkozások igazodnak az intézmények napirendjéhez: az oktatók délelőttönként, kétszer 40 percben foglalkoznak az ovisokkal. A témát mindig az aktuális ünnepköröknek megfelelően választják ki, ehhez kapcsolódnak a népi játékok és a táncok. Az idei nevelési évben is rengeteg népi hangszerrel ismerkednek meg a gyerekek, láthatnak, hallhatnak többek között citerát, tekerőt, dudát, furulyát, kontrát, hegedűt és kobozt.

Az óvodapedagógusok a Kismuzsika program részeként továbbképzésen is részt vesznek. A képzés során azokat a népszokásokat, dallamokat, népi játékokat, táncokat tanulják meg, amiket a Kismuzsika népzenei foglalkozásokon is látnak, hogy beépíthessék mindennapi munkájukba.

Tavasszal megjelent a Kismuzsika című kötet – Szerényi Andrea és Cseke-Marosi Eszter munkája -, mely tartalmazza az Óbudai Népzenei Iskola Óvodai Programjának módszertani leírását és elemzését, a foglalkozások leírását és az óvodákban játszott népi játékok és dallamok kottáit. A könyvhöz tartozik egy DVD melléklet is, melyen 6 óvodai népzenei foglalkozás látható, 6 óbudai óvoda közreműködésével. A 2019-2020-as nevelési évben a Kizsmuzsika könyv anyagát játsszák majd az óvodákban, bízva abban, hogy a könyv anyaga beépül az ovik zenei életébe.

A Kismuzsika foglalkozás nagyon fontos része az óvodások életének. A korán elkez­dett zene­ok­ta­tás fej­leszti a rit­mus­ér­zé­ket, a gyer­meki kre­a­ti­vi­tást, emel­lett önki­fe­je­zésreönbi­za­lomra nevel. Mindemellett fejlőd­ik a gyerekek szo­ci­á­lis érzékenysége is: a zene együttmű­kö­désre tanítja a gyerekeket, for­málja a közös­ség­hez tar­to­zás érzé­sét.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság