A polgármester köszöntőjében hangsúlyozta, az önkormányzat részről megvan a szándék és lehetőségeihez mérten mindent meg is tesz a kerületben élők egészségének megőrzéséért és javításáért, de mint ahogy fogalmazott: „Az egészségügyben mindig van hova fejlődni.”
Hevesiné Melczer Mónika a szociális szolgáltató főosztály, egészségügyi és jogi osztályának vezetője a háziorvosi és a fogászati ellátást ismertette. Nyolcvanhat háziorvos praktizál a kerületben, akik közül 59-en felnőttek, 27-en pedig gyermekek ellátásával foglalkozik. Egy-egy körzetre 1800 felnőtt, 630 gyermek tartozik. Az országos tendenciával ellentétben nincs betöltetlen praxis. A városrész vezetése, karöltve az egészségügyi szakemberekkel arra törekszik, hogy mind vonzóbbá tegye a fiatal, pályakezdő orvosok számára azt, hogy a kerületben vállalják a betegek ellátását. Harminchét fogorvos dolgozik a városrészben. Közülük egy-egy doktorra 4100 felnőtt, illetve 1750 gyermek jut.
Schadek Bíró Éva, Óbuda-Békásmegyer Védőnői Szolgálatának vezetője elmondta: Tíz éve, -szinte az országban egyedülálló módon-, részben önálló intézményként működik az intézmény-rendszer. Az önkormányzat kiemelt figyelmet fordít a területre, és támogatása által a múlt évben új tanácsadó nyílt a Vöröskereszt utcában. A védőnői ellátás az alapellátás része, mindenki számára ingyenes szolgáltatás. Két részből áll: területi védőnői és iskolai védőnői ellátásból. A területi védőnők feladata a nővédelem, a várandós anyák gondozása, a gyermekágyas időszakban segítségnyújtás és tanácsadás az egészségi állapottal, az életmóddal, szoptatással, valamint a családtervezéssel kapcsolatban. Emellett a 0-6 éves korú gyermekek gondozása, az óvodában a védőnői feladatok végzése, az oktatási intézménybe nem járó, tanköteles korú gyermek gondozása. Negyvenkét védőnő dolgozik a kerületben, 6 ezer 200 családot látva el. Az intézményvezető fontos és sikeres programnak nevezte az Egészséges Iskolabüfé programot, mely Bús Balázs polgármester kezdeményezésére indult el. Az ünnepek kapcsán elmondta: 5 ezer forint értékben juttatnak el ajándékcsomagot a rászoruló családoknak. Hangsúlyozta: zökkenőmentes, szoros kapcsolatban működnek együtt a Szent Margit Kórházzal is.
Magyarország egyik legnagyobb járóbeteg-ellátó intézménye a Szent Margit Rendelőintézet – mondta Dr. Petrik Róbert igazgató. Körülbelül 500 ezer beteget látnak el az egészségügyi intézmény keretein belül évente, illetve 3 ezer műtétet hajtanak végre az egynapos sebészeten és a sebészeti osztályon. Szakembereik folyamatosan továbbképzéseken vesznek részt. Mint fogalmazott, az egészségügyi ellátás műszaki színvonalában egészen egyszerűen nincs felső határ. Ugyanakkor óriási előrelépést jelent, hogy az önkormányzat támogatása által több részleg is megújulhatott, legutóbb a szájsebészet. Jelentős előrelépést jelentett az új röntgengépek és ultrahang-berendezések beszerzése is. Már megmutatkoznak annak a döntésnek az eredményei, mely szerint a Szent Margit Rendelőintézet korlátozta az ellátási területén kívülről érkező betegek fogadását. Mintegy 20 százalékkal csökkent a várakozási idő, és fokozatosan rövidül az előjegyzések időpontja is. Az igazgató kiemelte a városrész vezetése, közelebbről Bús Balázs polgármester kezdeményezését, az Egészségkörutat, melynek kiemelt célja a betegségmegelőzés, egészségvédelem. A program sikeres volt, hiszen 3 ezer kerületi lakos vett részt a szűrővizsgálatokon.
Dr. Badacsonyi Szabolcs, a Szent Margit Kórház igazgatója fontosnak tartotta elmondani, hogy az intézmény nem kerületi fenntartású, a lehetőségekhez mérten azonban az önkormányzat maximális támogatásában részesülnek. A kórház önállóvá válását „legújabb-kori történelmét” igazi sikertörténetként könyvelte el. Négyszázötvenhat ággyal, a legfontosabb területek ellátásával fogadják a betegeket, hónapról hónapra magasabb színvonal mellett. Négy művese-állomás működik az országban, ebből egyik a kórházban található. Másik speciális területet, onkológiai ellátást is biztosítanak az egészségügyi intézmény falain belül.
A Szent Margit Kórház óriási fejlődésnek indult, a kerületi és a fővárosi önkormányzat, valamint az intézmény saját erejének egyesítése által. Felújították többek közt a szülészet-nőgyógyászatot, a terhes gondozót, a kardiológiai osztályt. A műszaki színvonal is folyamatosan emelkedik. Óriási előrelépést jelent a vadonatúj CT-berendezés és a mammográfiás gép beszerzése. Tervbe vettek még egy radiológiai osztály és egy központi műtő létrehozását is, melyhez napról napra több támogatás érkezik.
A fórum végén elhangzott kérdésekre az önkormányzat illetékesei adták meg a válaszokat, illetve az észrevételekre, javaslatokra érdemi kivizsgálást ígértek.