Közös érdek a falkák felszámolása

Hírek
Közzétéve:

Óbuda-Békásmegyer közigazgatási területén egyre több a kóbor állat, elsősorban kutya. Az alapproblémát súlyosbítja, hogy ezekben az állományokban szaporodóképes szukák vannak, amelyek tovább növelik a kóbor kutyák létszámát.

A település jegyzőjének a feladata a közterületen, felügyelet nélkül kóborló ebek begyűjtése és megfelelő elhelyezése. Munkatársaink tapasztalatai szerint az utóbbi időben a kóbor állat bejelentői nyomatékosan kérik, hogy „jaj, csak az Illatos útra ne tessék vinni!”

A negatív vélemények valószínűleg a hiányos ismeretek miatt alakultak ki, ezért az alábbiakról szeretnénk mindenkit tájékoztatni:

Budapest Főváros Közterület-Felügyeletének Állategészségügyi Szolgálata (az Ebrendészeti Telep) évtizedek óta fogadja a kóbor/ kóborló/ kóborolni hagyott és tovább tartani nem szándékozott állatokat. 2012-ben a Fővárosi Közgyűlés rendkívüli, 23 millió Ft támogatásából a telep nagy része jelentős felújításon esett át.

Sikerült egy kölyökudvart kialakítani, felújították a műtőket, macskák elhelyezésére szolgáló külön helység létesült, valamint kegyeleti helység áll rendelkezésre a gyógyíthatatlan beteg állatuktól búcsúzó gazdik részére.

Emellett a kennelsorokon az alábbi fotón is jól látható hőszigetelő függönyöket helyeztek el, amelyek védik az időjárás viszontagságaitól a telepen tartózkodó állatokat.

illatos1

Három részes, több kutya együttes elhelyezésére szolgáló udvart is sikerült létrehozni, amely révén az eddigi 94 férőhely 110-re bővült, és jelenleg is folynak egyéb, az állatok tartási körülményeit javító munkálatok.

Az Állategészségügyi Szolgálat telephelyén 3380 négyzetméteren 110 férőhely áll rendelkezésre. A terepmunkában 4 ebbefogó gépjármű vesz részt. A 31 alkalmazott nagy része állat-egészségügyi képzésben is részt vett, de dolgoznak  itt ebrendészek is.

Évente 15 tonna(!) takarmányt használnak fel az évi 3-3500 állat etetésére, azaz egy férőhelyen egy év alatt 32 kutya fordul meg.

A tovább tartani nem szándékozott, oltási könyvvel és mikrochippel rendelkező saját állatot a Szolgálat átveszi. Amennyiben az állat rendelkezik érvényes állat-egészségügyi dokumentumokkal, azonnal örökbe adható. Ebben a szerencsés esetben nem kell 14 napot töltenie a telepen. A többi kutya csak a 14 napos megfigyelési időszak után adható ki.

illatos2

Az örökbefogadó 5000 Ft díj fejében kapja meg a kiválasztott állatot, a korának megfelelő védőoltással, mikrochippel ellátva és féregtelenítve.

Minden egyes, a telepről örökbefogadott állat esetben két életet ment meg az örökbefogadó. A kiválasztott állatét és a megürülő helyre bekerülő kóbor állatét, aki így esélyt kap egy jobb életre és egy szerető gazdihoz való jutásra.

A Szolgálat telephelyén található minden állat megtalálható a www.ebtelep.hu-n is, ahol bővebb információkat is olvashatnak róluk.

Sok esetben nincs férőhely a menhelyeken, az embert vagy állatot mart egyedeket mindenféleképpen az Illatos úti telepre küldjük megfigyelésre.

Ez nem azt jelenti, hogy nem keressük a kapcsolatot állatvédő szervezetekkel vagy menhelyekkel, azonban a korlátozott férőhelyek miatt nem hagyhatjuk a közterületen a kóbor egyedeket.

Több esetben sajnos azt tapasztaltuk, hogy a befogó ketrecből a benne lévő állatot „lelkes állatvédők” kiengedik, gátolva a begyűjtés sikerességét, vagy a közterületen történő etetéssel teszik lehetetlenné a befogást.

Tudni kell, hogy egy kóbor állat többszörös veszélyforrást jelent, hiszen:

– nagy százalékban nincs egyedi jelölése (mikrochip)

– nincs érvényes veszettségi oltása

– külső/belső élősködőket hordoz

– korlát nélkül szaporodik

– vírusos betegségeket hordozhat.

Ezért kérünk mindenkit, hogy tevékenységével ne nehezítse a begyűjtést, hiszen mindannyiunk közös érdeke a falkák felszámolása, és a kóbor kutyák létszámának csökkentése.

Budapest, 2013.

Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság