Kiemelt információk

A 2023-ban 50 éves Óbudai Múzeum a tradíciók és a modernitás együttes színtere, a helyi kultúra őrzője és tovább örökítője korszerű muzeológiai eszközökkel. A nyitott múzeum több generáció számára kínál találkozási pontot térben és időben, az élményszerű formális és informális tanulás helyszíne, gyűjteményén és programjain keresztül élő kapcsolatot tart Óbuda-Békásmegyer lakosságával és az idelátogatókkal.

Állandó kiállításaink:

Óbuda – Egy város három arca

Várostörténeti kiállításunk a település ezeréves történetéről nyújt összefüggő képet a középkortól a rendszerváltásig. A macskaköves utcán végighaladva tárlatunk ezt a hatalmas időszakot három, jól elkülöníthető korszakra osztja, amelyben megismerhetjük a középkori királyi/királynéi központot, a barokk Óbuda arculatát nagyban befolyásoló Zichy család történetét, az 1873-as városegyesítést követő iparosodás folyamatát, a szőlőművelés és a kiskocsmák Krúdy Gyula által is sokszor megidézett világát, valamint a város mai arcát meghatározó szanálásokat, és a sokunknak már ismerős lakótelepi világot, valamint a főváros első modern bevásárlóközpontját, a Flórián áruházat is.

Templomok a talpunk alatt

A középkori Óbudához kapcsolódóan, különleges, föld alatti helyszínen létrehozott kiállításunkban, eredeti helyszínükön mutatjuk be a korszak templomainak maradványait.

Játék a városban

A múzeumban, a megalapítással egyidőben kezdődött el a játékok gyűjtése is, amely az évtizedek során országos jelentőségű gyűjteménnyé gyarapodott. E sokrétű anyagra támaszkodva nyílt meg 2016-ban a „Játék a városban” című állandó kiállítás, amelyben közel 1500 műtárgy eleveníti fel a polgári és a szocialista korszak játékszereit az 1890-es évektől kezdve egészen a rendszerváltásig, az 1990-es évekig.

Budapest egyetlen állandó játékkiállításában a kiállítótér egy városi életteret szemléltet, melyben a látogató a közlekedéstől kezdve az otthonon, parkon, iskolán és gyáron át egészen a játékkereskedésig juthat el, és közben megismerkedhet olyan emblematikus játékokkal, mint a 20. század első feléből származó modellvasutak, építőjátékok, porcelánbabák, miniatűr bababútorok, mechanikus állatfigurák, plüssmackók, de olyan kedvencekkel is találkozni lehet, mint a TV Maci, Matchbox kisautók, Schenk-féle lovagvár, lemezárugyári játékok, pedálos Moszkvics, klasszikus társasjátékok vagy térbeli mesekönyvek.

Virtuális kiállítás:

Ki gombolta volna? – Kalandozás a gombok világában
Év kiállítása díj 2023

A kiállítás az alábbi linken érhető el: https://visit.exhibitonline.hu/ki-gombolta-volna

A múzeum textil- és viseletkiegészítő gyűjteménye számos különlegességet rejt – elég csak a Goldberger Textilipari Gyűjtemény gazdag anyagára gondolni. A múzeumba 2021-ben érkezett nagylelkű felajánlás inspirációjából, a sok érdekesség közül most ez a kicsiny tárgy, a gomb kerül fókuszba.

Célunk széleskörű kontextusban bemutatni a gombok formai és funkcionális sokszínűségét, idő- és térbeli változatosságát, előállításának technológiáit, az alapanyagok sokféleségét, valamint használatának és jelentéseinek gazdagságát. Fontos szempontunk az általuk hordozott szimbolikus tartalom bemutatása is: a társadalmi rang, illetve a társadalomban betöltött szerep, a vagyoni helyzet, az életkor, az ünnepi vagy hétköznapi alkalom. Kiállításunkban természetesen szerepet kap a gombgyártás óbudai vonatkozása is.

Számos közgyűjtemény és magánszemély ajánlott fel a kiállításba egyedi tárgyakat, hogy minél teljesebb képet kaphassunk a gombok világáról.

A különböző gombok mozaikokat villantanak fel az egyes korszakok társadalom- és divattörténetéből, az ipartörténet és gyártástechnológia változásából, mindezek révén pedig árnyaltabb képet festenek folyton változó kultúránkról.

„Bolond ez a világ: arkangyallá változhatsz, megőrülhetsz vagy akármekkora gazember lehet belőled, senki sem látja. De hiányozzék csak egyetlen gombod… mindjárt észreveszi mindenki.” – Erich Maria Remarque

Nos, ebből a kiállításból reményeink szerint nem hiányzik egy sem, vagy, ha mégis, és épp önöknél lenne, a múzeum munkatársai szeretettel várják gyűjteményünkbe!

A kiállítás 2022. december 10-től 2023. október 1-ig volt látogatható az Óbudai Múzeum időszaki kiállítóterében.

Időszaki kiállítások:

Harrer Ferenc – Óbudától Nagy-Budapestig

A Harrer család óbudai és fővárosi tevékenységét bemutató minitárlat-sorozatunk harmadik, egyben befejező része Harrer Ferenc munkássága előtt tiszteleg.

Harrer Ferenc (1874-1969) közel hét évtizedes, történelmi korszakokon és változó politikai rendszereken átívelő várospolitikusi tevékenysége alapjaiban határozta meg Budapest fejlődését és működését. A jogász végzettségű urbanisztikai szakember, szinte családi örökségként folytatta apja, Harrer Pál városfejlesztő munkáját, és jelentős szerepet játszott Nagy-Budapest megteremtésében is.

A kiállítás 2024. május 4-től 2025. április 30-ig látogatható az Óbudai Múzeum Harrer folyosóján.


Közös otthon, saját érzés – Óbudai írók, írók Óbudán


Az ókori világ több kultúrájában úgy tartották, hogy az otthon a világ közepe. Az otthon fogalma szimbólumként is értelmezhető, amely az ember alapvető szükségleteinek halmazába tartozik, ám mindenkinek mást jelent. Fizikai kiterjedésén túl, leginkább érzelmi tartalma van, amelyet gyakran pusztán az emlékek határoznak meg. A kiállításban szereplő 28 óbudai író eltérő módon kötődött közvetlen lakóhelyéhez, különböző körülmények alakították otthonra találásukat vagy éppen annak ellenkezőjét. A kiállítást bejárva pedig nemcsak az írók, hanem saját magunk szűkebb vagy tágabb értelemben vett otthonhoz való viszonyán is elgondolkozhatunk.

A kiállítás 2023. november 17-től 2025. január 26-ig látogatható.

A projekt a Budapest 150 emlékév részeként, a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Művelődési Központ anyagi támogatásával valósul meg.

Albert Flórián, a LEGENDA. Labdarúgó, családapa, barát

A hiánypótló kiállítás apropóját Albert Flórián, a kiváló labdarúgó óbudai kötődése, valamint utolsó válogatott meccsének 50. évfordulója adja. Az egyetlen magyar aranylabdás, 75-szörös válogatott játékos, az FTC csapatának legendás játékosa, nemcsak a városrészben élt, hanem több óbudai lakossal is szoros barátságot kötött. Ezt szem előtt tartva a kiállítás Albert Flórián életét, pályafutását, családját, óbudai kötődését van hivatva bemutatni, előtte kíván tisztelegni.

A kiállítás 2024. június 14-től 2025. február 02-ig látogatható az Óbudai Múzeum időszaki kiállítótermében.

Nyitvatartás:

Kedd-Vasárnap: 10:00 – 18:00

Hétfő: zárva

Minden hónap első szombatján ingyenes a belépés!