A megemlékezés a Tavaszra várva című ünnepi műsorcsokorral vette kezdetét, amelyben a jelenlévők Meskó Boróka és Nemcsók Nóra előadásában hallgathatták meg Petőfi Sándor A tavaszhoz, az Ismét magyar lett a magyar és a Nemzeti dal című költeményét, Derzsi György énekművész pedig a Kossuth-nótát és Erkel Bánk bán című operájából a Hazám, hazám című nagyáriát adta elő. A műsort a Forgatag Táncegyüttes táncképei varázsolták élővé.
“Szabadság, függetlenség és önrendelkezés – ezt kívánta a magyar nemzet 1848-ban, és ezért harcolt Kossuth Lajos legfiatalabb tábornoka, akinek a szobra előtt most tisztelgünk” – e szavakkal kezdte ünnepi megemlékezését Szabó Tímea. Az országgyűlési képviselő asszony beszédében tisztelgett a megalkuvást nem ismerő 48-as hősök előtt, akiknek a példája most is előttünk áll, és akik tetteikkel világossá tették: a szabadságért mindig, minden körülmények között érdemes küzdeni.
Ahogy az országgyűlési képviselő fogalmazott: “Az egyik oldalon állnak a szabadság, az önrendelkezés, a jogkiterjesztés, a demokrácia, az európaiság és a béke hívei. A másik oldalon állnak azok, akik az erőben, sőt az erőszakban hisznek, akik nem a szabad nemzetek, hanem az elnyomó birodalmak hívei. […] Petőfi, Kossuth és mártírhalált halt társaik sziklaszilárdak és megingathatatlanok voltak, amikor a szabadságról volt szó.”
Az ünnepi beszéd után a jelenlévők a megemlékezés koszorúival és néma főhajtással tisztelegtek nemzeti ünnepünk emléke és hősei előtt.
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat nevében dr. Kiss László polgármester,
a Párbeszéd Magyarországért Párt nevében Szabó Tímea, Óbuda-Békásmegyer országgyűlési képviselője,
a Demokratikus Koalíció III. kerületi szervezete nevében Ujfalvi István elnökhelyettes,
az LMP Magyarország Zöld Pártja nevében Strenner Imre képviselő,
a Magyar Szocialista Párt nevében Szűcsné Czeglédy Róza és dr. Dollenstein István,
Budapest III. Kerület Bolgár Nemzetiségi Önkormányzat nevében Radev Atanaszov Radi elnökhelyettes,
a Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat nevében Horti Andrásné elnök,
az Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat nevében Szavcsuk Irina elnökhelyettes,
Óbuda-Békásmegyer Román Önkormányzat nevében Lázár Edit elnök,
az Örmény Nemzeti Önkormányzat nevében Szűcs Gáspár Zsolt elnök,
az Óbudai Múzeum nevében Viszket Zoltán igazgató és Horváth Péter történész, muzeológus
helyezték el a tisztelet koszorúit.