Robert Koch, német orvos és mikrobiológus 1882-ben e napon jelentette be, azonosította a tuberkulózis (rövidítve tbc, magyarul gümőkór) betegséget okozó baktériumot, felfedezéséért később orvostudományi Nobel-díjat kapott. A lépfene és kolera kórokozójának felismerése szintén a bakteriológia egyik atyjának tekintett tudós nevéhez fűződik.
Az antibiotikumok felfedezése és elterjedése, valamint a Magyarországon kötelező védőoltás bevezetése után sem tekinthetünk a tuberkulózisra letűnt idők betegségeként.
„A tbc-t a rendszeres szűrés, a BCG oltás bevezetése jelentősen visszaszorította, de nem szüntette meg – magyarázza dr. Puskás Emese, a Szent Margit Rendelőintézet tüdőgondozójának szakmaiterület-vezető főorvosa. – Az újszülöttkorban beadott oltással létrejött védettség nem tart élethosszon át, a legesendőbb életkorban segíti kivédeni a fertőzöttséget. A tbc nagyon speciális antibiotikumokra reagál, ezért egyszerre többet is kell szednie a betegnek, hónapokon keresztül. Sajnos egyes környező országokban nagyobb a tbc-vel történt átfertőzöttség, és a betegség behurcolásra kerül hazánkba. Ezért is fontos a szűrővizsgálatokon való részvétel. A tüdőszűrés során a még tünetet nem adó betegséget is fel tudjuk fedezni, így van lehetőségünk a fertőzés terjedését gátolni, és az esetlegesen megfertőződött kontaktszemélyeket felkutatni.”
A tüdőszűrést napjainkban digitális technikával végzik, ez megfelel egy átnézeti mellkasfelvételnek. Ennek segítségével más, nem tbc-s tüdőbetegségek jelei is láthatók és felfedezhetők a szakemberek számára.
„Rendelőnkben a szűrés az éppen érvényben lévő járványügyi szabályozásoknak megfelelően folyik a pandémia idején” – mondta el a vezető főorvos.