Megtartotta a 2019-24-es önkormányzati ciklus utolsó rendes ülését Óbuda-Békásmegyer Képviselő-testülete. A napirendek tárgyalása előtt Burján Ferenc alpolgármester részletesen beszámolt a III. kerületi árvízi védekezésről. Az ülésen megalkották a kerület 2025. évi költségvetési rendeletét is.
A Duna szeptember 21-én 830 cm-es vízállással tetőzött Budapestnél, mindössze 61 cm-rel alacsonyabban a valaha mért legmagasabb, 2013-as vízállásnál. A Római-parti hullámtéri védekezéshez 145 ezer homokzsákot és – végül – 760 köbméter homokot szerzett be az önkormányzat – tájékoztatta a testületet Burján Ferenc alpolgármester. A beszámolójában kitért arra is, hogy eddig védekezésre hozzávetőleg 30 millió Ft-ot költöttek, és – várhatóan – legalább ugyanekkora összeget, tehát még legkevesebb 30 millió Ft-ot kell fordítani a veszélyes hulladéknak minősülő homokzsákok elszállítására és a fertőtlenítő takarításra a III. kerület által kezelt közterületeken.
Hangsúlyozta: az árhullám levonult, de munka van még bőven. Jelenleg a Duna visszahúzódásának ütemében a takarítási, rendrakási munkák zajlanak. Az árvízi védekezéshez használt homokzsákok veszélyes hulladéknak számítanak, elszállításuk a hatalmas mennyiség miatt óriási feladat. Kollégáink és a feladatra szerződött partnerünk utcáról utcára járva fogja elszállítani a homokzsákokat – mondta az alpolgármester, és hozzátette: nemcsak a közterületekről, de a tulajdonosok által kikészített zsákokat is. A lehető leggyorsabban végezik el a III. kerületi közterületek takarítását és fertőtlenítését.
Burján Ferenc alpolgármester minden kerületi lakosnak és valamennyi önkéntesnek – civilnek és politikusnak – egyaránt megköszönte a Római-parti árvízi védekezéshez nyújtott segítséget.
A Képviselő-testület megalkotta a kerület 2025. évi költségvetési rendeletét. Puskás Péter, a Fidesz frakcióvezetője az időpontválasztás okát kérdezte. Burján Ferenc válaszában elmondta, hogy a rendeletalkotással a kerület stabilitását akarják tovább növelni, bebiztosítják vele, hogy a kerületi fejlesztéseket folytathassák és minden – kötelező és önként vállalt – közfeladatot teljes biztonsággal el tudjanak látni. Hangsúlyozta azt is, hogy ha az időpont szokatlan is, a rendelet megalkotása lehetséges és szabályos. A 49,9 milliárd Ft főösszegű költségvetés továbbra is biztosítja a fedezetet az előző években bevezetett, széleskörű szociális támogatási rendszer működtetésére, többek között az óbudai ápolási pótlékra, a gyermeket egyedül nevelők és a 65 év feletti nyugdíjasok támogatására.
Új parkolási rendelet megalkotásával új, a Huszti út, Kéve utca, Rádl árok, Kunigunda útja, Zay utca, Bécsi út, Csillaghegyi út, Sereg utca, Fehérítő utca, Szőlőkert utca, Csillaghegyi út, Bojtár utca által körülhatárolt területet vonták be a fizető parkolási övezetbe. A fizető parkolás bevezetésére a lakosság érdekében volt szükség, hiszen a várakozóhelyek foglaltsága itt már meghaladta a 80-90%-ot. A rendelet 2024. november 18-án lép hatályba, az ellenőrzést 2025. január 1-jétől kezdik. Itt a parkolás díja óránként 300 Ft lesz hétköznapokon 8 és 18 óra között, maximum 3 órát lehet majd várakozni ebben az időszakban.
Döntés született arról is, hogy két projektet – a Hunor utca egy szakaszának megújítására és a Krúdy sétány kialakításra vonatkozót – is benyújtanak a Széchényi Terv Plusz keretében megjelent „Egészséges utcák program” felhívásra. A pályázat keretében projektjavaslatonként 250 millió Ft és 2,5 Mrd Ft közötti vissza nem térítendő támogatás igényelhető. A támogatás 100% intenzitású, az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a magyar költségvetés társfinanszírozásával valósul meg.