Az Erasmus+ nemzetközi szakmai projektjébe kapcsolódott be az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központ. Intézményünk jó gyakorlatként mutatta be a hazai mellett a különböző európai országokból érkező résztvevőknek drogprevenciós szabadulószobánkat és átmenetei otthonainkat.
Az Európai Unió Erasmus+ programjának keretében valósul meg a nemzetközi Say no to bullying azaz Mondj nemet a bullyingra! elnevezésű projekt. A program részeként hazai partnerek mellett horvát, olasz és görög szervezetek képviselői együtt keresték fel az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központ létesítményeit.
Ki azok a NEET fiatalok?
Az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központ mint a harmadik kerület úgy nevezett NEET –nem tanuló, nem dolgozó – fiatalokkal foglalkozó intézménye kapcsolódott be a nemzetközi szakmai munkába és mutatta be kezdeményezéseit. Fókuszban ezúttal a családsegítő központunk prevenciós tevékenységei, valamint átmeneti otthonaink működtetése került.
A Say no to bullying / Mondj nemet a bullyingra! projekt a foglalkoztatásból és az oktatásból kiszoruló fiatalokat, azaz NEET fiatalokat és a velük dolgozó szakembereket igyekszik elérni. Célja a NEET fiatalok körében előforduló bullying megelőzése és az áldozatok védelme, megsegítése.
Szabadulószobánk mint jó gyakorlat
A nemzetközi projekt koncepciójával többek között az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központ családi közösségi terében kialakított drogprevenciós szabadulószoba programja harmonizál különösen. A fiataloknak szánt csoportos játék lényege, hogy a résztvevők megtapasztalhatják döntéseik következményeit és több megoldási lehetőség közül választhatnak.
Családi tanácsadó központunk mint jó gyakorlatot mutatta be a nemzetközi csapatnak a békásmegyeri drogprevenciós szabadulószobát. A kábítószer-fogyasztás megelőzésének tematikájára épülő szabadulószobánk újszerű módszertanával díjakat is nyert, és több hazai település és kerület önkormányzata követte a példánkat.
Átmeneti otthonainkban segítünk, gondoskodunk, ellátunk
Szintén a nemzetközi programhoz kapcsolódóan látogathatták meg szakmai vendégeink a kerületi Családok Átmeneti Otthonát és a Gyermekek Átmeneti Otthonát.
Az előbbi otthon otthontalanná vált családok, válsághelyzetben lévő, bántalmazott szülők és gyermekeik, várandós vagy a szülészetről kikerülő anyák és gyermekeik számára tud segítséget nyújtani. A Gyermekek Átmeneti Otthona átmeneti gondozást és ennek keretében teljes körű ellátást biztosít azoknak a gyermekeknek, akik családi problémák, betegségek, lakhatási gondok miatt átmenetileg szülői gondoskodás, illetve megfelelő szülői felügyelet nélkül maradnak.
A jó hangulatú találkozón a hazai intézményekből és különböző európai országból érkezett résztvevők szívesen osztották meg egymással széleskörű, hivatásbeli tapasztalataikat és tanultak tőlünk új stratégiákat, amelyeket adaptálni tudnak saját egyedi, szakmai környezetükhöz.