Nyolc másodperc. Ilyen időközönként diagnosztizálnak az EU tagországaiban egy új rosszindulatú daganatos megbetegedést. És sajnos a tempó egyre nő, egyes becslések szerint 2035-re megduplázódhat a rákos esetek száma. A leghatékonyabb védekezés a kezünkben ma is a megelőzés, a szűréseken való részvétel és a korai felismerés nyomán időben elkezdett terápia.
A szomorú adatok mellett biztató, hogy a kór mára szintén emelkedő számban eredményesen gyógyíthatóvá vált. A rákellenes világnap célja, hogy figyelmünket a megelőzés lehetőségeire és a szűrővizsgálatok fontosságára irányítsa, és arra biztasson, tabusítás helyett nyíltan beszéljünk a rákról.
Huszonöt esztendővel ezelőtt Párizsban tartották az első rákellenes világkongresszust. A résztvevők február 4-én a Párizsi Charta néven ismerté vált történelmi jelentőségű dokumentumot írtak alá, amely világméretű összefogásra szólít fel a kór ellen, ennek emlékére lett február 4-e a rákellenes világnap.
Szintén jó hír lehet, hogy a mai tudásunk szerint bizonyos életmóddal összefüggő rizikótényezők elkerülésével, – mint például a dohányzás, az elhízás, a mozgásszegény életmód vagy a túlzott mértékű alkoholfogyasztás – máris komolyan megtámogattuk szervezetünk egészségesebb működését. És ha a megküzdés ezekkel egyedül nem, érdemes szakember segítségét kérni.
A megelőzés további útja lehet többek között a hepatitisz B és a HPV elleni védőoltások beadatása vagy a védekezés a szexuális úton terjedő betegségek ellen. Ahogyan a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétellel és önvizsgálattal szintén sokat segíthetünk magunknak a prevenció mellett a korai diagnózisában, amely a gyógyíthatóság egyik kulcsa.
A megelőzés és a szűrővizsgálatok mellett az szintén támogató lehet a rák elleni küzdelemben, ha őszintén beszélünk a betegségről, nem tabusítjuk. Segít, ha a félelmet keltő információhiányt felváltja a kommunikáció a valós tényekről.
A harmadik kerületben többek között a Szent Margit Rendelőintézet és a Budapesti Szent Margit Kórház a rendszeres vizsgálatok biztosítása mellett kampányokkal is segíti a hozzáférést a megelőzés, a szűrés és korai felismerés lehetőségeihez. Tájékozódjunk rendszeresen, és ezekre az alkalmakra hívjuk fel a környezetünkben élők figyelmét is!