A magyar közoktatás napja arra hív, hogy becsüljük meg a pedagógusainkat, a közoktatáshoz tartozó intézmények alkalmazottait. És szorgalmazzuk, hogy olyan, a közoktatással kapcsolatos hatalmi döntések szülessenek, amelyek figyelembe veszik a szakmai szempontokat és tiszteletben tartják a gyermekek, szüleik és tanáraik érdekeit.
Gyűjtöttünk néhány idézetet, amelyek igen röviden, de igen lényegre látóan fogalmazzák meg, mi a tétje a közoktatás elhanyagolásának.
„Olyan lesz a jövő, mint amilyen a ma iskolája.” Szent-Györgyi Albert
„Sokat kell tanulnia az embernek ahhoz, hogy megtudhassa, milyen keveset tud.” Széchenyi István
„Olyan kevesen vagyunk, hogy a műveletlenség luxusát nem engedhetjük meg magunknak.” Kodály Zoltán
„A tanító olyan lámpás, mely minél inkább világít másoknak, annál inkább fogyasztja önmagát.” Gárdonyi Géza
„A tanárok az egyetlenek, akik nemzeteket mentenek meg.” Mustafa Kemal Atatürk
„Régen … amikor a gyerek odament, tudta, hogy ez a híres város híres latintanára, s természetes volt, hogy ettől a személytől elfogadja a tudást. Ma odamegy és a bürokrácia nyomása miatt a teljesen értelmetlen papírmunkával küszködő tanárokkal találkozik, akik ugyan szeretik a gyerekeket, de lehetetlen feladatra vállalkoztak.” Csányi Vilmos
Csányi Vilmos gondolatai teljes mértékben harmonizálnak Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat közoktatással kapcsolatos szándékaival. Minden erejével – és valljuk be, a központosítás révén igen megfogyatkozott eszközeivel – azon van, hogy visszaállítsa az oktatás megbecsültségét, hogy megtiszteltetés legyen a diák számára, ha abban a rangos óbudai iskolában tanulhat attól a köztiszteletben álló tanártól.