Az Önkormányzat fenntartásában működő Óbudai Rehabilitációs és Foglalkoztatási Központban a 1033 Budapest, Benedek Elek u. 1-3. szám alatt elsősorban Budapest III. kerületében, másodsorban Budapest Főváros területén lakcímmel rendelkező személyek részére nyújt nappali ellátást, szociális foglalkoztatást (munka rehabilitációt, fejlesztő-felkészítést) valamint támogató szolgáltatást.
A nappali ellátás keretében a 18. életévüket betöltött, egészségi állapotuk miatt szociális és mentális támogatásra szoruló, önmaguk ellátására részben képes fogyatékos és középsúlyos értelmi fogyatékos személyek részére, illetve fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelést nem igénylő pszichiátriai betegek részére biztosítanak lehetőséget a napközbeni tartózkodásra, társas kapcsolatokra, az alapvető higiéniai szükségleteik kielégítésére, továbbá igény szerint megszervezzük az ellátottak napközbeni étkeztetését. A Fogyatékosok Nappali Otthona 80 fő fogyatékos, a Pszichiátriai Betegek Nappali Otthona 20 fő pszichiátriai beteg számára nyújt hasznos elfoglaltságot. A Fogyatékosok Nappali Otthona az ellátási szükségletek alapján két – enyhe, illetve középsúlyos fogyatékosok – egységre oszlik.
Nappali otthonunkban az alapfeladatokon túl énekkar működik, táncfoglalkozást, úszásoktatást szervezünk. Heti rendszerességgel masszírozásra, konduktor által irányított egyénre szabott mozgásfejlesztésre, gyógypedagógus irányításával állatasszisztált terápiára van lehetőség. Évente szemvizsgálatra, igény szerint gyógycipő felíratásra is van lehetőség. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat szakemberei az idén tüdőszűrést is végeznek az intézményben, ezzel is segítve a családoknak, hozzátartozóknak.
Kulturális és sport programokban sincs hiány
Az intézményben hagyományteremtő kulturális rendezvényünk a Húsvéti Gála, ahol versekkel, dalokkal, táncbemutatóval készülnek fiataljaink. 2011 évben új kezdeményezés volt az Óbudai Rehab Atlétika Kupa. Az idei sportnapra a TUE pályán került sor, melyre 85 fő középsúlyos értelmi sérült nevezett 11 intézményből. Önkéntes segítők között voltak szülők, ellátottak, valamint az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolai Kar gyógypedagógus hallgatói. A pálya szélén pedig összesen kétszáz szurkoló
2013. december 2-án – idén első alkalommal – „Világnapi Vígasság” címmel zenés műsorral ünnepeli az intézmény a Fogyatékosok Világnapját az Óbudai Kulturális Központban. A rendezvény pályázati forrásból valósul meg.
A hétköznapokban fontos szerepe van a rendszerességnek, meghatározott ideje van a munkavégzésnek, a csoportos és egyéni foglalkozásoknak, a szabadidő változatos, hasznos eltöltésének. Egyik legkedvesebb elfoglaltsága igen sok fiatalnak a kerámiázás. Agyagból vázák, mozaikképek, ajándéktárgyak készülnek, amelyeket szintén értékesítenek. Kerámia műhelyükben készültek az Atlétika Kupa érmei is. Igen kedvelt a főzőiskola is, ahol alapvető egyszerű ételeket tanulnak meg elkészíteni, de Népszerű az angol tanfolyam is. Nagy hangsúlyt kap a mentális gondozás. Szakképzett mentálhigiénikus segítségével beszélgetőkörbe, de egyéni tanácsadásra, konzultációra is jelentkezhetnek a gondozottak.
A cél, hogy a szolgáltatásokat igénybe vevők jól érezzék magukat, számukra kedves és hasznos időtöltéseket szervezzenek a központ szakemberei, gyógypedagógusai. Az idén nyáron sikerült a műhelyek egy részét felújítani, új berendezési tárgyakat vásárolni, a rendezvényekhez anyagi forrásokhoz jutni, többek közt az önkormányzat támogatásával.
A nappali ellátás keretében szociális foglalkoztatásra is lehetőség van, mely az egyéni gondozási, fejlesztési, illetve rehabilitációs tervben foglaltak szerint, az ellátott meglévő képességeire építve, korának, fizikai és mentális állapotának megfelelően munka-rehabilitáció vagy fejlesztő-felkészítő foglalkoztatás keretében biztosítható.
A foglalkoztatottak a Fogyatékosok Nappali Otthona, illetve a Pszichiátriai Betegek Nappali Otthona ellátottai, akik a tizennyolcadik életévüket már betöltötték, de még aktív korúak. Egészségi állapotuk miatt támogatásra szorulnak, önmaguk ellátására részben képesek és jelenlegi állapotuk még nem teszi lehetővé számukra a nyílt munkaerő piacon való megjelenést. A szolgáltatás célja az ellátottak munkavégzéshez szükséges fizikai és mentális készségeinek fejlesztése, az önálló munkavégző képesség kialakítása, helyreállítása, illetve a munkaerőpiaci munkavégzésre történő felkészítés.
Az intézményben dolgozók képességeiknek megfelelő értelmes, értékteremtő munkát végeznek, melyért fizetést kapnak, ezzel is segítve saját maguk és családjuk megélhetését. Stabil megrendelői körük van, akik elégedettek az előállított termékekkel. Műhelyeikből naptárak, pontosan hajtott és ragasztott borítékok, szórólapok, reklámanyagok kerülnek ki. A tavaly vásárolt digitális gyorsmásolókkal kis példányszámú kiadványokat, könyveket, meghívókat, naptárakat, névjegykártyákat, plakátokat nyomtatnak.
A munka-rehabilitációban dolgozók kertet gondoznak, tisztán tartják környezetüket. Fontos a környezettudatosság: a textilipari hulladékot újrahasznosítják rongyszőnyegek szövése során. Barkácsműhelyükben fajátékok, szalvétatartók, madáretetők készülnek. Sok félkész termékből kisebb átalakítással dísz-és egyéb használati tárgyakat készítenek. Pl.:falra szerelhető virágládákat. Az elkészült termékeket az újonnan kialakított bemutató teremben lehet megvásárolni, nagyobb ünnepek előtt pedig még a Flórián Üzletközpontban is árusítanak.
A támogató szolgálat működése
A személyi segítők lakókörnyezetben látják el fogyatékos ellátottakat. Nagy segítség a bevásárlás, kísérés, ház körüli teendők ellátása. Szállító szolgálatukkal egészségügyi intézményekbe, hivatalokba juttatják el azt, aki igényli. Mindezt szerdánként térítésmentesen vehetik igénybe a fogyatékos kerületi lakosok.
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárral kötött megállapodás alapján létrejött a kerületben az ún. Könyvet házhoz program (2007 áprilisa óta), amelyben heti rendszerességgel házhoz szállítják azon fogyatékos, illetve idős koruk miatt mozgáskorlátozott személyek számára a könyvtári könyveket, akik ezt igénylik.
Minden hónak második keddjén 14.00 órai kezdettel Látássérült Klubtalálkozót biztosítanak. A Támogató Szolgálat koordinálásával működő önszerveződő csoport 2002-ben alakult, tagjai valamennyien – eltérő mértékben – látássérültek. A részvétel ingyenes, tagdíj nincs. A beszélgetések kötetlenek, a klubtagok aktuális problémáikról, tapasztalataikról szólnak. Igény szerint meghívott előadók is részt vesznek a találkozón, akiktől érdekes és hasznos információkat tudhatnak meg a jelenlévők.
Összességében az intézmény komplex módon kívánja segíteni mindazokat, akik fogyatékosságuk, vagy pszichiátriai betegségük miatt hátrányba kerülnek. A munkalehetőség, a szabadidő hasznos eltöltése, önálló életvitel segítése, rendszeres napi egyszeri meleg ételhez való hozzájutás, szükség szerinti gyógypedagógiai fejlesztés, képességmegőrzés, mentálhigiénés gondozás, személyi higiénében való segítségnyújtás személyre szabottan segíti az Óbudai Rehabilitációs és Foglalkoztatási Központba bejárókat.