„Szabadság vagy halál!” 1821. március 25-én e szavakkal tűzte ki Germanos érsek a görög szabadságharc zászlaját a peloponnészoszi Ája Lavra kolostorra. A félszigetről indult felkelés szabadságharccá teljesedett ki, a török hatalom válaszul a függetlenségi mozgalom több vezetőjét kivégezte, és tömeges mészárlásokkal állt bosszút.
A görög szabadság ügyére és a megtorlások borzalmaira a világ is felfigyelt, és a filhellén, azaz a görögbarát mozgalom Európa-szerte megerősödött. A függetlenségi törekvéseknek Magyarországon is voltak hívei, az akkori pesti görög kávéházakban magyar filhellén önkéntesek szervezkedtek, és a görög forradalom ügye mellett kiállt többek között Vörösmarty Mihály, Berzsenyi Dániel és Kölcsey Ferenc is. A szabadságharc végül elérte célját, a több évszázados török megszállást megtörve megszületett az újkori független görög állam.
Idén a forradalom és szabadságharc kétszázadik évfordulóját ünnepli Görögország és a Görögországon kívül élő, így a magyarországi görögség is. Ebben az esztendőben, a világ számos nagyváros hagyománynak számító felvonulások, ahogyan a magyarországi megemlékezés szintén online térbe kényszerült.
„A magyarországi görög önkormányzatok, köztük a miénk, a harmadik kerületi, széles körű összefogással, gálaműsor szervezésével tisztelgünk a jeles évfordulón – mondja Dimopulos Lázárosz, a harmadik kerületi Görög Nemzetiségi Önkormányzat elnöke. – Az ünnepi műsorban diákok, színészek, zenészek és táncosok művészeti produkciókkal emlékeznek a hősökre és a görög függetlenség kivívására.”
Szintén a megemlékezés és a főhajtás részeként magyarországi görög művészek és diákok a görög himnusz magyar és eredeti nyelvű eléneklésével tisztelegnek a görög nemzeti ünnepen, a felvétel a Nemzeti Múzeumban készült.