Óbuda-Békásmegyer Közterület-felügyelete nevében Rácz Ferenc Péter igazgató tájékoztatta a résztvevőket, hogy a lomtalanítás kapcsán ebben az évben is nagy hangsúlyt fektetnek a lakosság folyamatos tájékoztatására. Az általuk készített tájékoztatókon az általános információkon túl bemutatják, hogy milyen káros következményekkel jár a lomok idő előtti kihelyezése, vagy a nem megfelelő hulladékok összevegyítése.
Kiemelt figyelmet fordítanak idén is a rosszhiszemű csoportok által csaliként kihelyezett, a közlekedést akadályozó, vagy egyéb okból kifogásolható lomok elszállítására és megerősített diszpécser szolgálattal, 0-24 órában hívható lomtalanítási forródróttal készülnek az adott időszakra. A lomtalanítással érintett körzetekben, a lomtalanítás tényleges megkezdése előtt a lakosság tájékoztatása céljából szórólapokat és plakátokat helyeznek el a lépcsőházakban, továbbá folyamatos kapcsolattartást biztosítanak a társasházak közös képviselőivel, illetve az FKF illetékeseivel a terület mielőbbi megtisztítása érdekében.
A tavalyi évben:
- 615 telefonhívás érkezett a felügyelet lomtalanítási vonalára
- a köztisztasági csoport dolgozói közel 680 m3 lomot mozgattak meg, melyből 480 m3 volt idő előtt kipakolt hulladék
- a lomtalanítás során 1100 fő igazoltatását végezték el, valamint 335 gépjármű ellenőrzést hajtottak végre
- 23 esetben volt szükség szankció alkalmazására, amely szabálysértési feljelentés vagy helyszíni bírság kiszabásának alkalmazását jelentette, illetve egy esetben büntető feljelentés megtétele vált szükségessé
- a közterületről 10 lejárt műszaki érvényességű gépjárművet szállítottak el
Az Óbudai Vagyonkezelő Nonprofit Kft. képviseletében Willig András mutatott be egy közösségi több lépcsős energiamegtakarítást érintő projektet, a Lukács György u. 24-27. alatt található társasház energetikai korszerűsítését. A példaként hozott fejlesztésből levezetve szemléltette, hogy milyen nehézségei vannak egy ekkora léptékű beruházásnak és mire kell odafigyelniük a társasházban élőknek, mielőtt hosszútávra kötelezik el magukat.
A felújítás előkészítése során a műszaki kérdések mellett több problémával is szembesülniük kellett. Alapvető probléma társasházak esetében a tulajdonosi szemlélet és a kétirányú kommunikáció hiánya, valamint a lakók között meglévő gyakran bizalmatlan és ellenséges hangulat. A megfelelő kommunikáció kialakításán túl a jól átgondolt műszaki tartalom is elengedhetetlen, hiszen az esztétikai és biztonságtechnikai szerepen túl megfelelő mértékű megtakarítást is biztosít a finanszírozás támogatására.
A kivitelezés során a következő fejlesztéseket végezték el:
Energetikai beruházások:
- Homlokzati hőszigetelés
- Tető víz és hőszigetelése
- Fűtés korszerűsítés
- Közösségi nyílászárók cseréje
- Tulajdonosi nyílászárók cseréje (opcionális lehetőség)
- Távleolvasású vízórák felszerelése (opcionális lehetőség)
- Redőnyök, szúnyoghálók felszereltetése (opcionális lehetőség)
- Hőközpont cseréje
Esztétikai beruházások:
- Radiátorok cseréje (opcionális lehetőség)
- Erkélyrácsok cseréje (opcionális lehetőség)
- Lépcsőházak festése
- Lépcsőházak burkolása
- Postaládák cseréje
- Kaputelefonok felújítása
Egyéb biztonságtechnikai beruházások:
- Elektromos elosztószekrények korszerűsítése
- Gázfelújítás
- Külső lépcsők fűtésének kialakítása
- Villámvédelmi rendszer kiépítése
A beruházás következtében az energiafogyasztás a 2007-2012 időszak átlagához képest 53,65%-ot csökkent, míg vízmelegítéssel együtt 36,05% a teljes energiamegtakarítás.
A teljes projekt közel 100 millió forint bekerülési költséggel került elfogadásra a társasházi tulajdonosok részéről, a munkafolyamatok befejeztével pedig ilyenné alakult az épület arculata: