Óbudán az első nagyobb méretű zsinagóga 1732-ben már biztosan állt. A templomot 1900-ban restaurálták, belseje ekkor nyerte el szecessziós formáját. A II. világháború és a holokauszt pusztítása az óbudai közösséget sem kímélte. Az ’50-es évek végén államosították az épületet. Ezt követően többször váltott funkciót, menedékháznak, múzeumnak és TV stúdiónak is használták az épületet. A zsinagóga 2010-ben nyerte vissza eredeti rendeltetését, a zsinagóga ma Budapest egyik legaktívabb és leglátogatottabb vallási és közösségi központja.
Az Óbudai Zsinagóga 200 éves fennállását az EMIH rendhagyó színielőadás megrendezésével kívánja megünnepelni. A tavasszal Óbuda-Békásmegyer Önkormányzattal közösen kiírt pályázat nyertes színműve Hollós Csaba Mose Munz lajtorjája című darabja, amely az 1838-as árvízi események alapján született: a fikciós történet két fiatal zsidó fiúról szól, akik bent ragadtak a zsinagógában.
A bicentenáriumi ünnepség szeptember 2-án, 18:30-kor kezdődik, a zsinagóga egykori órájának visszahelyezésével és időkapszulák elrejtésével. A színielőadás 20:00-kor veszi kezdetét, és 21:00 óra körül ér véget.
Jegyinformációk és részletek: www.zsinagogakhete.hu
Mose Munz lajtorjája
Színmű egy felvonásban
Írta: Hollós Csaba
Rendező: Fodor Orsolya, az Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku negyedéves hallgatója
Szereplők: Mesés Gáspár, Szabó Sebestyén László, Somhegyi György, Szabó Simon és Wrochna Fanni
Dramaturg: Bódi Zsófia
Látvány: Virág Vivien
Zene: Móser Ádám
Fény: Major Mátyás
Konzulens: Gáspár Miksa
Rendezőasszisztens: Brixel-Szabó Flóra Bernadett